Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Zapuść żurawia” huczna inauguracja akcji społecznej śląskiej drogówki

Data publikacji 20.09.2018

W samo południe na katowicki Rynek wjechał tramwaj inaugurujący akcję dotyczącą zwiększenia bezpieczeństwa pieszych pn. „Zapuść żurawia”. Działania mają uświadomić wszystkich, że obserwując, spoglądając, rozglądając się będąc pieszymi bądź kierującymi, jednocześnie podnosimy poziom bezpieczeństwa na naszych drogach. Okres jesienno – zimowy w latach poprzednich to czas, gdy dochodziło do zwiększonej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych w porównaniu do pozostałych pór roku.

Dziś w południe na przystanku tramwajowym na Rynku w Katowicach zatrzymał się specjalny skład informujący o rozpoczęciu akcji społecznej śląskiej policji pn. „Zapuść Żurawia”. Spore zaskoczenie spotkało pasażerów tramwaju jak i wszystkich, którzy znaleźli się w rejonie przystanku, gdyż tramwajem tym jechali znani wszystkim... bracia Golec - Łukasz i Paweł. Podróż minęła wszystkim śpiewająco, bowiem muzyczny duet przygotował dla pasażerów niespodziankę i zaśpiewał swoje największe hity. Na przystanku bracia Golec pożegnali się z pasażerami i zaapelowali do pieszych, aby zawsze "zapuszczali żurawia" wychodząc z tramwaju, autobusu, wchodząc na jezdnię i wszędzie tam, gdzie poruszają się pieszo, a może spotkać ich niebezpieczeństwo.

„Zapuść żurawia” to działanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Tłumaczenia hasła akcji podjął się wybitny polski językoznawca prof. Jan Miodek. Zapuszczać żurawia oznacza: rozejrzeć się, spojrzeć, obserwować, spoglądać. Właśnie takie zachowanie wszystkich na drodze zapewne może ograniczyć liczbę wypadków na naszych drogach, a warto zaznaczyć, że tych z udziałem pieszych w okresie od października do grudnia jest najwięcej.

Od dzisiaj wszyscy pasażerowie wychodząc z tramwaju mogą zauważyć na drzwiach informację o prowadzonej akcji. Na konferencji prasowej inaugurującej akcję pojawiła się duża grupa mediów oraz przypadkowi przechodnie, co pokazuje, jak ważnym tematem jest bezpieczeństwo na drogach. Na koniec konferencję uświetnił jeszcze kolejny występ Braci Golec, którzy wspierają naszą akcję. Partnerami Policji w dzisiejszych działaniach byli: Miasto Katowice, KZK GOP oraz Tramwaje Śląskie S.A..

Pamiętaj...”„Zapuść żurawia. Rozejrzyj się będąc na drodze” to może uratować Komuś lub Tobie życie.

Powrót na górę strony