Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny wideorejestrator skutecznym narzędziem w walce z piratami drogowymi

Data publikacji 25.09.2018

141 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym i wyprzedzanie zestawem pojazdów ciężarowych na wzniesieniu - To zachowania kierowców zarejestrowane policyjnym wideorejestratorem, które mogły doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Dzięki pracy świebodzińskich policjantów kierujący tymi pojazdami ponieśli konsekwencje za swoje czyny. W pierwszym przypadku mężczyzna nie będzie mógł wsiąść za kierownicę przez minimum 3 miesiące.

W ramach programu modernizacji Policji policjantom ze świebodzińskiej drogówki w lipcu został przekazany nowy radiowóz wyposażony w wideorejestrator. Podstawowe zadanie, podczas którego wykorzystywany jest pojazd, to eliminowanie zagrożeń na drodze. Pojazdem patrolowane są zarówno główne ciągi komunikacyjne (trasa krajowa numer 92 oraz ekspresowa S3) jak i boczne drogi i ulice miast. W trakcie służby policjanci przy jego pomocy wyeliminowali wielu kierujących stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jednym z zarejestrowanych przypadków jest sytuacja, w której kierujący dużym zestawem pojazdów ciężarowych (ciągnik siodłowy wraz z naczepą) na wzniesieniu przekracza podwójną linię ciągłą i rozpoczyna manewr wyprzedzania. Mężczyzna przerywa manewr i powraca na swój pas ruchu dzięki natychmiastowej reakcji policjantów, którzy włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe. Prawie natychmiast po zjechaniu na swój pas ruchu z naprzeciwka na wzniesienie wjeżdża inna ciężarówka. W tym przypadku, z powodu braku widoczności dla obu stron, mogło się to zakończyć czołowym zderzeniem. Kierujący został ukarany mandatem karnym za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kolejnym z przypadków jest kierujący, który w obszarze zabudowanym poruszał się z prędkością 141 kilometrów na godzinę. Mężczyzna decyzją administracyjną nie będzie mógł prowadzić pojazdów przez 3 miesiące. Wobec niego policjanci skierowali wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Świebodzinie. Kierujący nie posiadał przy sobie prawa jazdy ponieważ zostało mu one zatrzymane przez mundurowych za inne wykroczenia. Wyrok w związku z nimi jednakże jeszcze nie zdążył zapaść.

 

Źródło: sierżant sztabowy Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.01 MB)

Powrót na górę strony