Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne osoby zatrzymane w sprawie grupy przestępczej dokonującej wielomilionowych oszustw w ramach pośrednictwa kredytowego

Data publikacji 26.09.2018

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali kolejne cztery osoby - członków zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. W tej sprawie do chwili obecnej śledczy zatrzymali już ponad 70 osób, a straty spowodowane przez sprawców na szkodę pokrzywdzonych sięgają 22 milionów złotych. Policjanci czynności w tej sprawie wykonują wspólnie z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu.

Funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, realizując działania operacyjne i współpracując z prowadzącą w tej sprawie śledztwo Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, zatrzymali w ostatnich dniach kolejne osoby, podejrzane o udział w grupie zajmującej się oszustwami przy zawieraniu umów kredytowych. Zatrzymane zostały 4 osoby, w tym 3kobiety - wszystkie osoby są mieszkańcami województwa małopolskiego i śląskiego.

Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że grupa dopuszczała się oszustw związanych z pośrednictwem kredytowym, wprowadzając klientów w błąd, co do warunków umowy, czym doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osoby pokrzywdzone pozostające w trudnej sytuacji finansowej. Do biur organizowanych przez grupę przestępczą trafiały osoby bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK. Tam były zapewniane przez pracowników o tym, że firma pomoże w formalnościach przy zaciągnięciu kredytu w banku. Pracownik firmy namawiał też pokrzywdzonego do zaangażowania przez niego innej osoby tzw. "wspomagającej" celem rzekomego podwyższenia zdolności kredytowej zainteresowanego. Ostatecznie jednak to właśnie ta osoba stawała się faktycznym kredytobiorcą, najczęściej kilku kredytów. Często firma przygotowywała kredyty dla danego kredytobiorcy, na znacznie wyższe kwoty niż pierwotnie chciał kredytobiorca. Od wszystkich swoich czynności pobierana była wysoka prowizja.

Do chwili obecnej zarzuty przedstawiono już blisko 70 osobom. Wobec 10 zatrzymanych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto zabezpieczony został majątek podejrzanych oszacowany na kwotę blisko 2,5 miliona złotych. Jak ustalili śledczy szacunkowa wysokość strat przekracza kwotę 22 milionów złotych.

Policja i prokuratura nadal prowadzą czynności w tej sprawie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Osoby podejrzane za popełnione przestępstwa, w zależności od roli w tym procederze,  odpowiedzą przed sądem. Może im grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

(KWP Wrocław / aj)

Powrót na górę strony