Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesienne (od)blaski

Data publikacji 27.09.2018

Gwałtownie zmieniające się warunki drogowe powodują, że niektórzy użytkownicy dróg są słabiej widoczni. Dlatego policjanci, podczas rozpoczynającej się jesieni, szczególną uwagę zwracają na pojazdy nieoświetlone, pieszych bez odblasków i cyklistów z niesprawnymi technicznie rowerami.

Coraz częściej pojawiają się opady deszczu, mgła, porywisty wiatr i szybciej zapada zmrok. Taka aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają co stwarza niebezpieczeństwo, zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci w całym kraju apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę.

Pamiętajmy, że jezdnia w połączeniu z opadami atmosferycznymi i zalegającymi na drodze liśćmi jest śliska i wydłuża się droga hamowania. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt staje się dużo bardziej niebezpieczne.

Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Ważne jest, żeby każdy z pieszych uczestników ruchu drogowego był dobrze widoczny. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków zawsze, gdy poruszamy się po drogach. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy już z odległości od 120 do 140 metrów. Osoba, która nie ma odblasków z około 30 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować.

(KWP w Opolu / mw)

  • Jesienne (od)blaski
  • Jesienne (od)blaski
  • Jesienne (od)blaski
Powrót na górę strony