Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie dla policjantów zwalczających cyberprzestępczość

Data publikacji 28.09.2018

Wczoraj w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się szkolenie pn. „Metody zwalczania oraz możliwości wykrywania przestępstw związanych z cyberprzestępczością”. Wzięli w nim udział policjanci z komend miejskich, powiatowych oraz komisariatów województwa śląskiego. Celem szkolenia zorganizowanego przez wydział do walki z cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej, było podnoszenie kwalifikacji zawodowych policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępstw w sieci.

Obszarem przestępczości, który obecnie na całym świecie rozwija się najszybciej, jest cyberprzestępczość. Pojęcie to jest obszerne.. Rozumiemy przez nią takie działania przestępców jak: uzyskiwanie bezprawnego dostępu do systemów informatycznych; nielegalne przechwytywanie niepublicznych transmisji danych informatycznych oraz bezprawne usuwanie, uszkadzanie lub dokonywanie zmian w danych informatycznych. W praktyce przewinienia cyberprzestępców przyjmują zarówno proste formy: takie, jak oszustwa na portalach aukcyjnych (poprzez wyłudzanie danych osobowych wykorzystywanych do zakładania rachunków bankowych), jak również bardziej zaawansowane metody, jak np.: przejmowania dostępu do systemów komputerowych z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania czy międzynarodowego prania brudnych pieniędzy przy pomocy np. kryptowalut.

Aby być o krok przed przestępcami działającymi w cyberprzestrzeni, policjanci stale podnoszą kwalifikacje zawodowe oraz swoją wiedzę z tego zakresu. Dzisiejsze szkolenie podzielono na kilka obszarów tematycznych. Przedstawiciel Szkoły Policji w Katowicach omówił wybrane cyberzagrożenia. Kolejni prelegenci zgłębili zagadnienia takie, jak: giełdy kryptowalut i ich współpraca z organami ścigania; techniki i narzędzia wykorzystywane do walki z cyberprzestępczością; metody kradzieży sygnału telewizyjnego oraz techniki wykrywania i zwalczania tego procederu; bezpieczeństwo w serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych oraz bezpieczeństwo transakcji internetowych. Wśród prelegentów wystąpili przedstawiciele państwowego instytutu badawczego zajmującego się bezpieczeństwem internetu; sektora bankowego, internetowych serwisów aukcyjnych, giełdy kryptowalut oraz instytucji zajmujących się poszanowaniem własności intelektualnej, praw nadawców, dystrybutorów, licencjodawców oraz odbiorców programów telewizyjnych i innych treści multimedialnych.

Powrót na górę strony