Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycali pół tony narkotyków - wpadli w Danii

Data publikacji 28.09.2018

Wspólne działania policjantów z gdańskiej komendy wojewódzkiej i funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku z duńską Policją doprowadziły do zatrzymania na terenie Danii, tuż po przekroczeniu granicy, dwóch przemytników narkotykowych. Mężczyźni przewozili w kartonach po chipsach blisko pół tony haszyszu. Za przemyt narkotyków grozi kara do 15 lat pobawienia wolności.

Policjanci z Gdańska od dłuższego czasu pracowali nad rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i psychoaktywnych na terenie Gdańska i okolic oraz współorganizowaniem przemytów transgranicznych znacznych ilości narkotyków m.in. z Hiszpanii do Polski. Dzięki ustaleniom funkcjonariuszy z Wydziału d/w z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz policjantów z gdańskiej komendy wojewódzkiej, na terenie Danii, duńska Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 22 i 33-lat, którzy próbowali przemycić na teren tego kraju blisko pół tony narkotyków. Środki ukryte były m.in. w kartonach z produktami spożywczymi.

Zatrzymanie podejrzanych poprzedzone było wieloetapowymi czynnościami operacyjnymi prowadzonymi przez funkcjonariuszy gdańskiej komendy, które pozwoliły na ustalenie, że sprawcy zaplanowali przemyt narkotyków. Z zebranego przez policjantów materiału wynikało, że do przemytu znacznych ilości środków odurzających ma dojść na granicy niemiecko- duńskiej na początku września tego roku. Narkotyki miały trafić na rynek skandynawski. Dwóch gdańszczan za pomocą wynajętego wcześniej samochodu chciało przewieźć narkotyki w kartonach z produktami spożywczymi m.in. chipsami. Z informacji policjantów wynikało, że będzie to blisko pół tony środków odurzających.

Dzięki precyzyjnym ustaleniom gdańskich funkcjonariuszy nawiązano bieżący kontakt z funkcjonariuszami z Danii. Wymianę informacji w tym zakresie prowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy nadzorowali i koordynowali na bieżąco wszystkie działania prowadzone wobec osób podejrzewanych. Wszystko to doprowadziło do zatrzymania na terenie Danii, tuż po przekroczeniu granicy, dwóch mężczyzn w wieku 22 i 33 lat, którzy w samochodzie dostawczym w części ładunkowej przewozili kartony, w których znajdowało się 480 kilogramów haszyszu. Wartość zabezpieczonych narkotyków to 19 mln złotych.

W tym samym czasie kiedy w Danii trwało przeszukanie samochodu podejrzewanych o przemyt mężczyzn, w Polsce policjanci z gdańskiej komendy przeszukiwali ich mieszkanie, w którym zabezpieczyli znaczne ilości tabletek ekstasy - ponad 800 sztuk oraz inne rzeczy, które świadczyły o prowadzonym przez mężczyzn przestępczym procederze. Technik kryminalistyki przeprowadził oględziny i zabezpieczył ślady. Do sprawy zatrzymano też przebywającą w mieszkaniu 23-letnią kobietę.

Zatrzymani mieszkańcy Gdańska są obecnie w dyspozycji duńskiego wymiaru sprawiedliwości.

Za przemyt narkotyków grozi do 15 lat pobawienia wolności.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

(KWP w Gdańsku)

 

 

  • zabezpieczony haszysz
  • zabezpieczony haszysz
  • pudła z haszyszem
  • pudła z haszyszem
  • zabezpieczone środki odurzające
  • zabezpieczone środki odurzające
  • zabezpieczone środki odurzające
  • zatrzymana prowadzona przez policjantów
Powrót na górę strony