Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

11 podejrzanych, 5 plantacji, kilkanaście kilogramów narkotyków – policjanci w walce z narkobiznesem

Data publikacji 01.10.2018

Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy zielonogórscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową zatrzymali 11 osób za przestępstwa narkotykowe, a ponadto odkryli i zlikwidowali na terenie powiatu 5 upraw konopi. Dzięki działaniom policjantów, w tym roku nie trafiło na rynek już kilkanaście kilogramów narkotyków.

Przestępstwa narkotykowe są jednymi z najbardziej niebezpiecznych, ponieważ narkotyki działają szkodliwie na mózg człowieka i w zależności od rodzaju mogą pobudzać, otępiać czy powodować agresję. Wszystkie rodzaje narkotyków prowadzą do uzależnienia i w konsekwencji do wyniszczenia fizycznego i psychicznego organizmu człowieka. Ponadto zażywanie tych substancji może prowadzić do popełniania innych przestępstw. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy miejskiej od wielu lat zatrzymują i doprowadzają przed oblicze wymiaru sprawiedliwości osoby popełniające przestępstwa narkotykowe. Najczęściej są to osoby posiadające lub wprowadzające do obrotu środki odurzające. Często także policjanci zatrzymują osoby, które pomimo ryzyka zagrożenia karą decydują się na uprawę konopi, aby później uzyskać susz do palenia, a następnie udzielić lub sprzedać go innym osobom.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy zielonogórscy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową zatrzymali 11 osób, które będą odpowiadać za popełnienie przestępstw narkotykowych. W pięciu przypadkach osoby odpowiedzą za uprawę konopi, a jedna z nich dodatkowo za posiadanie narkotyków, natomiast pozostałe 5 osób usłyszało zarzuty posiadania środków odurzających. Wśród nich jest także osoba, która odpowie za przywiezienie narkotyków na terytorium naszego kraju z zagranicy. Przy zatrzymanych osobach policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 100 krzewów konopi w różnych fazach wzrostu, z których można było wyprodukować prawie 2,5 kilograma narkotyku. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli prawie pół kilograma gotowego suszu marihuany i prawie 5 gramów amfetaminy. Jedna z zatrzymanych przez policjantów osób miała przy sobie 260 tabletek narkotyku zwanego ecstasy. Policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na wystąpienie do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Sąd zdecydował o aresztowaniu go na 3 miesiące. Łączna czarnorynkowa wartość tych narkotyków to prawie 100 tysięcy złotych. Każdego roku zielonogórscy policjanci prowadzą dziesiątki takich spraw. Pomimo zagrożenia wysoką karą i eliminacji z rynku osób uprawiających konopie czy posiadających narkotyki, cały czas pojawiają się osoby, które skuszone perspektywą łatwego i szybkiego zarobku, podejmują to ogromne ryzyko. W konsekwencji jednak trafiają przed wymiar sprawiedliwości, gdyż wykrywalność przestępstw narkotykowych na terenie powiatu zielonogórskiego od lat wynosi ponad 90%, a w ostatnim roku wyniosła prawie 95%.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Policjant przy zabezpieczonych krzewach konopi indyjskich.
  • Policjantka przy zabezpieczonych krzewach konopi indyjskich.
  • Policjantka przy zabezpieczonych krzewach konopi indyjskich.
  • Policjant przy zabezpieczonych krzewach konopi indyjskich.
  • Zabezpieczony krzewy konopi indyjskich.
  • Listki konopi indyjskich.
  • Policjant z zatrzymanym mężczyzną w budynku komendy.
  • Policjant przy zatrzymanym mężczyźnie i zabezpieczonymi krzewami konopi indyjskich.
  • Mężczyzna na łóżku w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.
Powrót na górę strony