Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Paramedyk 2018

Data publikacji 01.10.2018

Po raz jedenasty na Pomorzu zespoły antyterrorystyczne podległe MSWiA, MON i MS rywalizowały w jedynych w Polsce zawodach i warsztatach medycyny taktycznej. Na terenie Pomorza w różnych lokalizacjach funkcjonariusze i żołnierze brali udział w konkurencjach medycznych, taktycznych i sprawnościowych.

PARAMEDYK to nie konkurs, nie do końca zawody, ale na pewno idealna okazja do przećwiczenia umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych. Impreza przygotowana przez najlepszych dla najlepszych. Udział w niej biorą jednostki specjalne podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Sprawiedliwości i Ministerstwu Obrony Narodowej.

Konkurencje w każdej edycji zawodów są inne i do samego końca trzymane w tajemnicy. Organizatorzy za każdym razem starają się aby przygotowane poszczególne etapy zawodów były jak najbardziej realistyczne.

W tym roku Paramedyk rozpoczął się eliminacjami, w których wzięły udział 22 drużyny. Do finałów przeszło 12 drużyn, które konkurowały w 6 konkurencjach. Zawody trwały 5 dni, w trakcie Paramedyka na uczestników czekały również warsztaty, konferencja naukowa oraz masowe (nocne) zadanie na terenie starego terminala lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W tym zadaniu jednocześnie wzięło udział 120 funkcjonariuszy i żołnierzy jednostek specjalnych oraz około 100 pozorantów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie.

Podczas tej edycji zawodów wyróżniono cztery drużyny:

  • V Wydział Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji
  • Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Warszawie
  • Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Radomiu

Organizatorami i pomysłodawcami imprezy są policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku. Za zorganizowanie tegorocznej edycji Paramedyka odpowiedzialny był nadkom. Jarosław Przyjemczak dowódca SPAP w Gdańsku.

Imprezę zorganizowano przede wszystkim po to, aby zwrócić uwagę na problematykę niesienia pomocy medycznej w warunkach działań bojowych. Celem jest przygotowanie policjantów, żołnierzy, ratowników taktycznych, dowódców i personelu medycznego do dobrej organizacji działań w ramach polskiego TCCC, a poprzez to zmniejszenie ryzyka i śmiertelności na polu walki.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony