Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Puchar Świata na 100 - lecie Niepodległości Polski

Data publikacji 03.10.2018

Reprezentacja IPA Region Olsztyn złożona z funkcjonariuszy warmińsko-mazurskiej Policji, zdobyła Puchar Świata w piłce nożnej drużyn 5-osobowych. Nasi koledzy wygrali wszystkie swoje mecze nie pozostawiając żadnych złudzeń co do swoich umiejętności. Policjanci nie zapomnieli o 100 - leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. 100 białych balonów z wizerunkiem czerwonego orła poleciało ku niebu.

W dniach od 18-22 września 2018 roku w pięknej chorwackiej miejscowości Porec rozegrano Puchar Świata Policjantów w piłce nożnej drużyn 5-osobowych - „Gold Cup”. Reprezentacja IPA Region Olsztyn złożona z funkcjonariuszy warmińsko-mazurskiej Policji wygrała wszystkie swoje mecze i zdobyła Puchar Świata.

Turniej odbywał się w przepięknej miejscowości Porec na półwyspie Istria w Chorwacji. Nie było łatwo otrzymać zaproszenie na ten turniej, ponieważ organizator Marc Joos - akceptując osobiście każdą z drużyn - brał pod uwagę jej dotychczasowe osiągnięcia sportowe, w tym zajmowane czołowe miejsca w innych międzynarodowych zawodach. Jak mówił z uśmiechem ranking FIFA zazwyczaj przekłada się na wysoki poziom piłki policyjnej w danym kraju. Zebrał więc najlepszych z najlepszych, którzy mieli walczyć o Puchar Świata. Wśród uczestników, oprócz  naszej drużyny, były między innymi: mistrz Afryki z Maroka, mistrz Ameryki Północnej z USA, reprezentacja KGP z Mołdawii, policjanci ze Słowacji, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Kosowa, Portugalii i wielu innych krajów Europy oraz Afryki. Spotkania rozgrywano jednocześnie na 4 boiskach ze sztuczną nawierzchnią. Wszystkie 25 zespołów podzielono na 4 grupy, a rozgrywki odbywały się w systemie "każdy z każdym" w grupie.

Nasza drużyna w fantastycznym stylu przebrnęła przez fazę grupową wygrywając w swojej kategorii wszystkie mecze. IPA Region Olsztyn uporała się kolejno z Francją, Włochami, Słowacją, Rumunią, Maroko i USA. Bilans bramkowy to 21:5. Każdy kolejny mecz rozbudzał naszym kolegom apetyt na dobry wynik. W przerwach między meczami podchodzili do naszych piłkarzy kierownicy innych drużyn oraz organizatorzy podobnych turniejów. Okazało się, że oni też obserwowali „naszych” i docenili ich umiejętności. Policjanci otrzymali kilka zaproszeń na turnieje piłkarskie.

Ostatniego dnia została rozegrana faza pucharowa turnieju. W ćwierćfinale funkcjonariusze z naszego garnizonu trafili na reprezentację KGP z Mołdawii. Wynik 3:0 mówi sam za siebie. Następnie w półfinale funkcjonariusze z Olsztyna rozegrali bardzo trudne zawody z drużyną reprezentującą jeden z piękniejszych regionów Rumunii – Cluj Napoca z Transylwanii. To bardzo silna drużyna z ponad 300 - tysięcznego miasta. Z tymi policjantami 2 dni wcześniej, IPA Region Olsztyn wygrała w grupie po bardzo zaciętym pojedynku 2:1. Tym razem nie straciliśmy bramki wygrywając 2:0.

W finale los połączył naszą drużynę z inną bardzo wymagającą ekipą z Rumunii IPA Vaslui. Przez wszystkich typowani oni byli od samego początku jako główni kandydaci do zwycięstwa. Jednak znając „typy bukmacherów” postanowiliśmy zaskoczyć przeciwnika i zagrać nieco inaczej niż w poprzednich meczach. Nasi koledzy oddali pole przeciwnikom i czekali na kontry. I ta taktyka się opłaciła. Cały mecz zakończył się spektakularnym wynikiem 6:0 dla Polski. Po ostatnim gwizdku sędziego IPA Region Olsztyn mogła świętować zdobycie I-go miejsca w turnieju i tym samym Pucharu Świata.

Ceremonia zakończenia zawodów była zwieńczeniem sukcesu naszych kolegów. Puchar Świata przyjechał do Olsztyna.

Ten ogromny sukces „nasi” uczcili w trakcie turnieju w jeszcze jeden spektakularny sposób. Jadąc na te zawody funkcjonariusze przygotowali 100 białych balonów z wizerunkiem czerwonego orła i przyczepili do nich białe i czerwone wstążki. Kiedy napełnione helem balony zostały zaprezentowane, podszedł do policjantów zdziwiony organizator i kilkadziesiąt innych osób i zapytali o co chodzi. Funkcjonariusze wyjaśnili, że w ten sposób chcą uczcić wypadające w tym roku 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uznano to za fantastyczną inicjatywę i piękny gest na uczczenie tak ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Przed ostatnim meczem balony poszybowały ku niebu.

Policjanci z IPA Region Olsztyn dziękują za wsparcie Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie insp. Tomaszowi Klimkowi oraz przełożonym za okazaną wyrozumiałość. Sam wyjazd nie odbyłby się bez wsparcia finansowego firm KTK Polska z Gdańska, Oddziału Totalizatora Sportowego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Bezpieczeństwa oraz wielu innych wierzących w umiejętności funkcjonariuszy biorących udział w turnieju i przychylnie nastawionych do tej inicjatywy. Wszystko to przyczyniło się do ogromnego sukcesu sportowego czyli do zdobycia przez „naszych” Pucharu Świata. Wczoraj (02.10.18r) w gabinecie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka, odbyło się spotkanie z policjantami, którzy zdobyli Puchar Świata. Puchar został przekazany "Szefowi". Inspektor Klimek podziękował za to historyczne osiągnięcie warmińsko - mazurskich policjantów i życzył dalszych sukcesów na innych turniejach rozgrywanych poza granicami naszego państwa.

 

ps/kw

 

 

Powrót na górę strony