Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi policjanci już zatrzymani

Data publikacji 03.10.2018

Wracali z kolejnego oszustwa metodą "na policjanta", kiedy zostali zatrzymani przez opolskich kryminalnych. Mowa o 3 mieszkańcach Śląska, którzy w ręce policjantów, wpadli tuż przy bramkach na autostradzie A4. Funkcjonariusze zabezpieczyli między innymi pieniądze oraz kilkanaście telefonów komórkowych. Poszkodowane - starsze osoby – straciły ponad 100 000 złotych. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy.

We wrześniu tego roku na terenie Opolszczyzny doszło do serii oszustw metodą „na policjanta”. Pierwsze zdarzenie miało miejsce na początku września tego roku. Wtedy nieznani sprawcy, zadzwonili do 86-letniego mieszkańca Krapkowic i udając policjantów nakłonili mężczyznę do wypłacenia z banku ponad 17 000 złotych. Pokrzywdzony był przekonany, że bierze udział w policyjnej akcji. Oszuści powiedzieli mu, że zostawiając kopertę ze swoimi pieniędzmi w koszu na śmieci, uchroni je przed kradzieżą. Niestety, dopiero po jakimś czasie, mieszkaniec Krapkowic zorientował się, że został oszukany.

Podobna sytuacja miała miejsce na terenie Strzelec Opolskich 20 września. Sposób działania oszustów był taki sam jak w Krapkowicach. Wówczas 63-letnia kobieta straciła 17 000 złotych.

Tematem zajęli się kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. W sprawę zaangażowali się również policjanci ze Strzelec Opolskich i Krapkowic. Na podstawie wspólnych ustaleń, pracy operacyjnej, funkcjonariusze wytypowali osoby mogące stać za tymi oszustwami.

28 września, przy bramkach na autostradzie A4, mężczyźni w wieku 21 i 22 lata wpadli w ręce opolskich kryminalnych. Jak się okazało, właśnie wracali do domu z kolejnego oszustwa, w którym mieszkaniec powiatu opolskiego zostawił na terenie Strzelec Opolskich 20 000 złotych i 4 5000 euro.

Zdaniem śledczych szajka działała na terenie województwa opolskiego i śląskiego. Wstępne straty poszkodowanych już teraz zostały oszacowane na ponad 100 000 złotych. Podczas przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez mężczyzn, policjanci  zabezpieczyli ponad 11 000 złotych w gotówce, kilkanaście telefonów komórkowych, kart pamięci i pendrive’ów.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie mężczyznom zarzutów popełnienia szeregu oszustw, a także usiłowań.

Decyzją sądu zostali oni tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje kartę do 8 lat więzienia.

Tylko we wrześniu, oszuści w naszym regionie próbowali oszukać kilkadziesiąt osób z czego 3 skutecznie.

  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani
  • Fałszywi policjanci już zatrzymani

Film Fałszywi policjanci już zatrzymani

Pobierz plik Fałszywi policjanci już zatrzymani (format mp4 - rozmiar 15.03 MB)

Nagranie audio Wypowiedź - podinsp. Marzena Grzegorczyk, Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu

Pobierz plik Wypowiedź - podinsp. Marzena Grzegorczyk, Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu (format mp3 - rozmiar 1.62 MB)

Powrót na górę strony