Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gniezno - Szkolenie w "Polin"

Data publikacji 05.10.2018

Gnieźnieńscy funkcjonariusze i pracownicy komendy wzięli udział w szkoleniu dotyczącym stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Odbyło się ono w wyjątkowym miejscu - Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie. Udział w tym przedsięwzięciu edukacyjnym stał się doskonałą okazją do zweryfikowania nie tylko posiadanej wiedzy, ale i własnych poglądów oraz otwarcia na wielokulturowość. Większa świadomość funkcjonariuszy to gwarancja skuteczniejszego zapobiegania oraz zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią.

Wczesny, jeszcze ciemny i chłodny poranek, 3 października 2018 roku zastał grupę funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie gotowych do podróży. Jej celem było Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie, gdzie dla 23 osób zorganizowane zostało szkolenie w formie warsztatów antydyskryminacyjnych w oparciu o treści wystawy stałej Muzeum Polin. Nowoczesny i ciekawy architektonicznie gmach muzeum umiejscowiony jest na terenie, gdzie mieściło się warszawskie getto żydowskie. O tragicznej historii przypomina także nazwa ulicy, której patronem jest przywódca powstania w getcie – Anielewicz. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z treściami dotyczącymi tożsamości i historii Żydów, a także dowiedzieli się wiele na temat stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Oprowadzani po wystawie, przez sympatyczną Panią Kasię – przewodnika z Muzeum Polin, byli pod wrażeniem rozmachu i dbałości o autentyczność przekazu ekspozycji, która była głównie narracyjna, ale znajdowały się tam także ciekawe eksponaty i instalacje.

W ciągu czterech godzin policjanci podążali szlakiem ponad tysiącletniej historii Żydów w Polsce, poznając kolejne jej etapy, począwszy od wczesnego średniowiecza aż po współczesność. Udział w tym przedsięwzięciu edukacyjnym stał się doskonałą okazją do zweryfikowania nie tylko posiadanej wiedzy, ale i  poglądów  oraz otwarcia na wielokulturowość. Większa świadomość funkcjonariuszy to gwarancja skuteczniejszego zapobiegania oraz zwalczania przestępstw motywowanych nienawiścią.

Grupa powróciła późnym wieczorem do Gniezna, pełna pozytywnych wrażeń i nowej wiedzy.

Anna Osińska/IL

 

 

Powrót na górę strony