Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał sprzedać swoją nerkę przez Internet

Data publikacji 05.10.2018

Za naruszenie przepisów ustawy o pobieraniu, przechowywaniu, przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów odpowie 32-latek. Mężczyzna za pośrednictwem Internetu chciał za 6 tys. zł sprzedać swoją nerkę. Powodem takiego zachowania miała być trudna sytuacja finansowa w jakiej się znalazł.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie uzyskali informację, że na jednym z portali ogłoszeniowych opublikowane zostało ogłoszenie, z którego wynikało, że nieznana osoba oferuje do sprzedaży swoją nerkę za kwotę 6 tys. złotych.

Podjęte natychmiast w tej sprawie czynności doprowadziły funkcjonariuszy do 32-letniego mieszkańca gminy Krzeszowice. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia tego przestępstwa. Oświadczył, że nie pamięta co umieszczał w internecie do sprzedaży, ma jednak ciężką sytuację finansową. Mężczyźnie przedstawiono zarzut naruszenia przepisów ustawy o pobieraniu, przechowywaniu, przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

Z podobnym przypadkiem policjanci zetknęli się w czerwcu 2015 r., gdzie 24-letnia kobieta także oferowała do sprzedaży nerkę. Wyceniała ją na kwotę 5 tysięcy złotych. Wyjaśniła policjantom, że zbiera pieniądze na ….. kupno mieszkania.

Z uwagi na fakt, że analogiczne sytuacje nie należą do powszechnych, warto podkreślić, że w takich przypadkach nie ma znaczenia motywacja sprawcy np. z pobudek finansowych czy też dla żartu. Każde zamieszczenie podobnych ogłoszeń łamie przepisy ustawy transplantacyjnej.

Art. 43. Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów: Kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku.

 

(KWP w Krakowie / aj)

Powrót na górę strony