Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Świeć przykładem jesienią

Data publikacji 05.10.2018

Coraz krótsze dni, ciemne i deszczowe popołudnia, szybko zapadający zmrok. Za oknem jesień - najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna pora dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie jesienią dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Niestety – często bardzo tragicznych w skutkach. Nie musi tak być.

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Późnym popołudniem, w jesiennych ciemnych kurtkach stają się praktycznie niewidoczni dla kierowców. W takich warunkach może dojść do wielu tragicznych  wypadków. Potwierdzają to policyjne dane. W ubiegłym roku na drogach naszego regionu doszło do 318 wypadków z udziałem pieszych, z tego blisko połowa miała miejsce w okresie od września do grudnia. W ciągu tych czterech jesienno - zimowych miesięcy zginęło 16 osób, a 138 zostało rannych. Policjanci co roku jesienią uczulają niechronionych uczestników ruchu drogowego na zagrożenia i promują używanie elementów odblaskowych. W tym roku ponownie pod  hasłem:

Świeć przykładem

Podobnie jak w ubiegłym roku celem akcji informacyjno - edukacyjnej „Świeć przykładem” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 - 200 metrów. Kierowca ma wtedy więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Ponad 1400 osób bez odblasku

Zgodnie z przepisami każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla uczestników ruchu. W ubiegłym roku na warmińsko - mazurskich drogach policjanci potwierdzili 1407 przypadków braku wymaganego prawem odblasku u pieszych poza obszarem zabudowanym. Takie zachowanie jest skrajną nieodpowiedzialnością, pieszy niepotrzebnie ryzykuje własnym życiem.

Dzieci to wiedzą, a Ty?

W ubiegłym roku Komenda Główna Policji ogłosiła konkurs dla przedszkoli na symbol ogólnopolskiego dnia odblasków w 2019 roku. Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 1700 przedszkolaków, a wygrała mała mieszkanka Warmii i Mazur - Julia Jotel ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie. Co więcej - dwoje dzieci z tej samej szkoły otrzymało wyróżnienia za wykonane prace. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród odbyła się 2 października 2018 roku w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Dla  wyróżnionych dzieci, które przyjechały na galę, by odebrać wyróżnienia i nagrody, zorganizowano też specjalne atrakcje. Była wystawa sprzętu policyjnego, stanowisko edukacyjne „Autochodzik” oraz stanowisko policyjnych antyterrorystów. 

Dziś (05.10) policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przygotowali niespodziankę dla zwyciężczyni konkursu oraz wszystkich kolegów i koleżanek z klas 0 - III Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie. Poprowadzili z dziećmi zajęcia na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, pokazali jak w praktyce działają elementy odblaskowe i przeprowadzili quiz na temat bezpieczeństwa. Nie było zaskoczeniem, że dzieci doskonale poradziły sobie z odpowiedziami na wszystkie pytania.  Po raz kolejny potwierdziły się obserwacje policjantów - dzieci doskonale wiedzą jak zachować się bezpiecznie, do czego służą odblaski i kiedy ich używać. W nagrodę uczniowie otrzymali zestawy drobnych upominków oraz oczywiście elementy odblaskowe. Trójka wyróżnionych otrzymała upominki od przedstawiciela Wojewody Warmińsko- Mazurskiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Policjanci z KWP w Olsztynie wychodzą z pomysłem

#wyjmijodblaskizszuflady

Chyba nie ma już osoby, która nie wie jak działają elementy odblaskowe. Opaski odblaskowe, kamizelki, zawieszki, torby- wiele osób ma mnóstwo takich rzeczy w domu. Podczas spotkań profilaktycznych często zadajemy pytanie: „Czy macie odblaski?” i najczęściej pada  wtedy odpowiedź twierdząca. Na kolejne pytanie:  „Gdzie są te odblaski?” również najczęściej pada podobna odpowiedź: „W szafie” lub: „W szufladzie”, przedszkolaki najczęściej mówią: „W pudełku z klockami lub zabawkami”. W szafie, w szufladzie, w pudełku - tam odblaski przeleżą kolejną jesień i zimę, a przecież mogłyby komuś uratować życie. Dlatego ruszamy z akcją:

#uwolnijodblaski

Jeżeli masz w domu, w pracy więcej odblasków niż potrzebujesz – dołącz do naszej akcji. Wyjmij odblaski z szafy czy szuflady i podziel się z innymi. Pamiętaj: jeden mały odblask może uratować życie! Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150- 200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w obszarze zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

 

mk/in/kw

 

 

 

 

Powrót na górę strony