Zatrzymani handlarze „dopalaczami”
Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wytwarzaniem i wprowadzeniem do obrotu tzw. dopalaczy. Wśród zatrzymanych jest doprowadzony z zakładu karnego mężczyzna, który kierował grupą.
Jak wynika z ustaleń, zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2015 do sierpnia 2018 roku na terenie Katowic, Warszawy, Opola, Częstochowy, Płocka, Bielska Białej i innych miejscowości. Jej członkowie handlowali „dopalaczami” za pośrednictwem Internetu. Szacuje się, że grupa przeprowadziła ponad 15 000 transakcji internetowych.
W trakcie prowadzonego postępowania zabezpieczono łącznie 120 kilogramów środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej wartości około 2 milionów 750 tysięcy złotych.
Zatrzymani członkowie grupy podejrzani są o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia wielu osób, w związku z wprowadzaniem do obrotu środków zastępczych – tzw. dopalaczy, a także o posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych będących przestępstwem z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W toku śledztwa ustalono, że w wyniku zażycia "dopalaczy", które wprowadzała do obrotu zorganizowana grupa przestępcza, śmierć poniosły 4 młode osoby wieku 16, 19, 27 i 32 lat. Uzyskane w toku postępowania opinie biegłych lekarzy wskazują jednoznacznie, że do zgonu tych osób doszło w wyniku zażycia substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy.
Czterech członków grupy odpowie za wprowadzenie do obrotu, za pośrednictwem sklepów internetowych, środków zastępczych tzw. dopalaczy i nowych substancji psychoaktywnych w ilości nie mniejszej niż 450 kilogramów o rynkowej wartości nie mniejszej niż 7 milionów 800 tysięcy złotych. Ponadto trzy osoby usłyszały zarzuty tzw. prania pieniędzy pochodzących z korzyści majątkowych uzyskanych z handlu "dopalaczami".
Trzy osoby z tej grupy usłyszały zarzuty wyrabiania, zlecania wyrabiana środków zastępczych „dopalaczy” i substancji psychoaktywnych oraz posiadania różnego rodzaju substancji chemicznych służących do ich wyrabiania o łącznej wadze ponad 120 kilogramów o wartości rynkowej około 3 milionów złotych.
Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi zapadną decyzje co do konieczności zastosowania środków zapobiegawczych w tym tymczasowego aresztowania.
Cały czas prowadzone są intensywne, wspólne czynności prokuratury i Centralnego Biura Śledczego Policji, mające na celu ustalenie wszystkich osób, do których mogły trafić niebezpieczne substancje, a także wszystkich sprawców, którzy zamieszani są w ten przestępczy proceder.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań i zarzutów w tej sprawie.
(Prokuratura Krajowa)