Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani handlarze „dopalaczami”

Data publikacji 09.10.2018

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wytwarzaniem i wprowadzeniem do obrotu tzw. dopalaczy. Wśród zatrzymanych jest doprowadzony z zakładu karnego mężczyzna, który kierował grupą.

Jak wynika z ustaleń, zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2015 do sierpnia 2018 roku na terenie Katowic, Warszawy, Opola, Częstochowy, Płocka, Bielska Białej i  innych miejscowości. Jej członkowie handlowali „dopalaczami” za pośrednictwem Internetu. Szacuje się, że grupa przeprowadziła ponad 15 000 transakcji internetowych.

W trakcie prowadzonego postępowania zabezpieczono łącznie 120 kilogramów środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej wartości około 2 milionów 750 tysięcy złotych.

Zatrzymani członkowie grupy podejrzani są o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia wielu osób, w związku z wprowadzaniem do obrotu środków zastępczych – tzw. dopalaczy, a także o posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych będących przestępstwem z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W toku śledztwa ustalono, że w wyniku zażycia "dopalaczy", które wprowadzała do obrotu zorganizowana grupa przestępcza, śmierć poniosły 4 młode osoby  wieku 16, 19, 27 i 32 lat. Uzyskane w toku postępowania opinie biegłych lekarzy wskazują jednoznacznie, że do zgonu tych osób doszło w wyniku zażycia substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy.

Czterech członków grupy odpowie za wprowadzenie do obrotu, za pośrednictwem sklepów internetowych, środków zastępczych tzw. dopalaczy i nowych substancji psychoaktywnych w ilości nie mniejszej niż 450 kilogramów o rynkowej wartości nie mniejszej niż 7 milionów 800 tysięcy złotych. Ponadto trzy osoby usłyszały zarzuty tzw. prania pieniędzy pochodzących z korzyści majątkowych uzyskanych z handlu "dopalaczami".

Trzy osoby z tej grupy usłyszały zarzuty wyrabiania, zlecania wyrabiana środków zastępczych „dopalaczy” i substancji psychoaktywnych oraz posiadania różnego rodzaju substancji chemicznych służących do ich wyrabiania o łącznej wadze ponad 120 kilogramów o wartości rynkowej około 3 milionów złotych.

Po wykonaniu czynności procesowych z zatrzymanymi zapadną decyzje co do konieczności zastosowania środków zapobiegawczych w tym tymczasowego aresztowania.

Cały czas prowadzone są intensywne, wspólne czynności prokuratury i Centralnego Biura Śledczego Policji, mające na celu ustalenie wszystkich osób, do których mogły trafić niebezpieczne substancje, a także wszystkich sprawców, którzy zamieszani są w ten przestępczy proceder.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań i zarzutów w tej sprawie.

(Prokuratura Krajowa)

 

Powrót na górę strony