Policjanci zabezpieczali mecze Ligi Narodów na Stadionie Śląskim
Policjanci dbali o bezpieczeństwo uczestników sportowego święta na Śląsku, w związku z odbywającymi się meczami polskiej reprezentacji w rozgrywkach Ligi Narodów. Sportowe wydarzenia odbyły się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Rywalem biało-czerwonych były reprezentacje Portugalii i Włoch. Na trybunach zasiadło w sumie ponad 90 tys. kibiców. Oba spotkania przebiegły w sportowej atmosferze. Nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych zakłóceń porządku.
Nad bezpieczeństwem tego olbrzymiego przedsięwzięcia w czwartek i w niedzielę czuwało w sumie blisko 3000 policjantów. Stróże prawa do tego zabezpieczenia przygotowywali się już od dłuższego czasu. Działania skierowane były głównie na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy oraz mieszkańcom, zarówno przed, w trakcie jak i po meczach. Największym wyzwaniem dla służb było utrzymanie płynności ruchu na drogach dojazdowych do Stadionu Śląskiego.
Mundurowi spodziewali się, że oba spotkanie reprezentacji Polski będą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród kibiców z naszego regionu oraz gości z całego kraju. W ciągu dwóch meczowych dni na stadion dotarło w sumie 90 tys.widzów. Policjanci liczyli się z tym, że imprezie będą towarzyszyć sportowe emocje, ale także duże utrudnienia w ruchu, i kłopoty z parkowaniem. Spośród ponad 3000 policjantów zabezpieczających oba mecze, z pewnością najwięcej pracy mieli właśnie mundurowi z drogówki. Musieli oni zapewnić płynność ruchu na niezwykle uczęszczanej drodze krajowej nr 79, łączącej Katowice z Chorzowem. Zatłoczona zazwyczaj trasa, w czwartek i niedzielę była szczególnie oblegana. Dlatego też, zmieniono w wielu miejscach organizację ruchu. Policjanci w białych czapkach w newralgicznych miejscach kierowali również ruchem ręcznie. Z myślą o kibicach przygotowano informator o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym, niezbędnik kibica oraz infolinię.
W Chorzowie i Katowicach policjanci prewencji oraz kryminalni wspierani przez policyjnych antyterrorystów dbali o bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców, współpracując ze służbami porządkowymi organizatora i innymi formacjami, w tym m.in. Strażą Pożarną, Strażą Miejską, Pogotowiem Ratunkowym. Dopiero sporo po północy mundurowi mogli mówić o zakończeniu zabezpieczenia.