Najlepsza mundurowa drużyna kickboxingu w Polsce
Z 11 medalami indywidualnymi (2 – złotymi, 2 – srebrnymi oraz 7 brązowymi) oraz medalem za pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej wrócili policjanci Komendy Stołecznej Policji z VI Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu. W turnieju rozgrywanym pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu, przy współpracy z DSF Kickboxing Challenge, wzięło udział 179 zawodników z 82 różnych jednostek.
Zawody odbyły się 12 i 13 października w Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W mistrzostwach mogli startować przedstawiciele służb mundurowych: Służby Więziennej, Wojska Polskiego, Policji, CBŚP, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej (w tym strażacy OSP), Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, Służby Celno-Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Marszałkowskiej oraz żołnierze NSR odbywający w okresie trwania turnieju szkolenie wojskowe.
Worek medali
7-osobowa reprezentacja KSP brała udział w walkach dla różnych kategorii wagowych i w różnych formułach walki. Walki (2 rundy po 2 minuty każda) rozgrywane były na planszy i ringu. Każdy ze stołecznych zawodników wrócił co najmniej z jednym medalem.
Pierwsze miejsce w kategorii wagowej do 74 kg w formule walki PF zdobył już po raz kolejny kom. Daniel Grzyb z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie (równocześnie trener i kierownik zespołu). Ze sportami walki związany jest już ponad 20 lat. Jako młody chłopak zaczynał od karate, a od 13. roku życia trenuje nieprzerwanie kickboxing. Na swoim koncie ma wiele sukcesów indywidualnych.
Oprócz niego złoto wywalczył również w turnieju sierż. Cezary Cholewa z tej samej jednostki w kategorii powyżej 94 kg - PF. Ten sam zawodnik zdobył też 3 miejsce w kategorii powyżej 94 kg - KL.
Srebrny medal otrzymał natomiast sierż. Adam Chrzanowski z KRP Warszawa I w kategorii wagowej do 94 kg - KL. Policjant ten zdobył również 3 miejsce w kategorii do 94 kg w formule walki PF. Z tej samej jednostki srebrny krążek wywalczył sierż. Damian Gospodarczyk w kategorii do 63 kg – PF, który uplasował się też na 3 miejscu w kategorii do 63 kg - KL i w kategorii do 63,5 kg - K-1.
Trzecie miejsce zdobył także sierż. Andrzej Kiełtyka z OPP (kategoria wagowa do 84 kg - PF) i asp. sztab. Rafał Soja z Wydziału Konwojowego KSP (weteran – powyżej 40. roku życia w kategorii do 94 kg - PF).
Narodziny reprezentacji
Trener reprezentacji jest niezwykle dumny ze swojej drużyny, którą zajmuje się zaledwie od kilkunastu miesięcy. Zadanie nie jest łatwe, bo sportową pasję trzeba połączyć z pracą i życiem prywatnym. – Przed kolejnymi zawodami zwiększamy liczbę wspólnych treningów, by wychwycić ewentualne błędy, omówić taktykę i dobrze przygotować się do startu. Aby utrzymywać formę startową, trzeba minimum 3 razy w tygodniu poświecić 2 godziny, by później móc rywalizować z tymi najlepszymi. Do tego dochodzi jeszcze właściwa dieta i regeneracja – mówi kom. Daniel Grzyb i dodaje: – cieszę się, że udało mi się już po raz piąty zdobyć tytuł Mistrza Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu. Jednak najważniejszy jest dla mnie sukces całej drużyny. Zawodnicy nieraz musieli walczyć ze swoimi słabościami i je przezwyciężyć. Walka do końca przyniosła efekt. Cieszę się, że udało mi się stworzyć drużynę, która osiąga wspaniałe wyniki w tej dyscyplinie. Powstała super drużyna.
Przez ostatnie lata dołączali do reprezentacji kolejni policjanci. Wielu z nich poznał, gdy na początku swojej służby w Policji trafili do OPP. To bardzo aktywni fizycznie zawodnicy, którzy od lat stale ćwiczą w klubach. – W ubiegłym roku w składzie czteroosobowym zdobyliśmy 2. miejsce w tych zawodach. Teraz liczniejsza drużyna z KSP okazała się najlepsza spośród wszystkich mundurowych jednostek w kraju. Stołeczni policjanci pokazali hart ducha i sportową zawziętość. W naszej reprezentacji mamy np. jednego weterana w kategorii wiekowej powyżej 40. roku życia. Całe życie trenował taekwondo. Nie musiałem go zbyt długo namawiać, by dołączył do naszej drużyny i wziął udział w zawodach.
Tworzymy „drużynę pierścienia”
Kom. Daniel Grzyb zapewnia, że w reprezentacji jest także miejsce dla innych uzdolnionych zawodników. – Drzwi do naszej reprezentacji są otwarte. Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio do mnie, na co dzień pracuję w Zespole Szkolenia OPP. Mam nadzieję, że za rok pojedziemy na te zawody w jeszcze większym składzie, może stworzymy „drużynę pierścienia”.
Tekst: podinsp. Anna Kędzierzawska