Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uzupełnienie zarzutów w sprawie kradzieży szczątków ludzkich

Data publikacji 17.10.2018

W nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku sprawie dotyczącej znieważenia miejsc spoczynku oraz kradzieży szczątków ludzkich, podejrzanemu Dariuszowi R. przedstawiono 6 kolejnych zarzutów. Jest to efekt wspólnej pracy policjantów prowadzących tą sprawę oraz prokuratora.

Pięć zarzutów dotyczy znieważenia miejsc spoczynku poprzez rozbicie płyt grobowców, a następnie ograbienia grobów ze zwłok. Do czynów tych dochodziło w okresie od stycznia 2015 roku do listopada 2016 roku na terenie cmentarzy parafialnych w Gdańsku, Gdyni, Rumi, Lęborku oraz Olsztynie. Jedne zarzut dotyczy usiłowania ograbienia grobu. To zdarzenie miało miejsce w maju 2005 roku w Gdańsku na cmentarzu komunalnym.

Uzupełnione zarzuty są efektem zebranego przez policjantów i prokuratorów materiału dowodowego, w tym wyników badań DNA identyfikujących ujawnione w listopadzie 2017 roku szczątki ludzkie.

Czynności z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone 16 października 2018 roku. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Do chwili obecnej Dariuszowi R. łącznie zarzucono popełnienie 14 czynów dotyczących znieważenia miejsc spoczynku oraz usiłowania lub dokonania ograbienia grobów ze zwłok. Do czynów tych dochodziło w okresie od maja 2005 roku do października 2017 roku.

Podejrzany przebywa w areszcie.

(źródło: Prokuratura Okręgowa w Gdańsku / KWP w Gdańsku)

Linki do realizacji tej sprawy:

Policjanci zatrzymali 54-latka podejrzewanego o kradzież szczątków ludzkich z cmentarzy ►

Policjanci zabezpieczyli pierwsze szczątki ludzkie, które zostały skradzione z nekropolii ►

 

 

 

 

Powrót na górę strony