Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Ćwiczenia dowódczo-sztabowe "PATROL - 18"

Data publikacji 18.10.2018

Uszkodzenie zbiornika w zakładach Azotowych w Puławach skutkujące wyciekiem 800 ton amoniaku. To scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych przeprowadzonych wczoraj przez funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, straż zakładową Grupy Azoty Puławy i inne służby. Szkolenie z pewnością przełoży się na profesjonalne działanie w trakcie rzeczywistych zagrożeń, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

    Założeniem wczorajszych ćwiczeń w Puławach była awaria zbiornika w zakładach Azotowych skutkująca wyciekiem 800 ton amoniaku. To spowodowało powstaniem toksycznej chmury, która z wiatrem przemieszczała się w kierunku okolicznych miejscowości.

 

Opis filmu: film przedstawiający ćwiczenia służb

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.93 MB)

 

    Komendant Powiatowy Policji w Puławach ogłosił alarm dla całego stanu jednostki KPP Puławy, powiadomiono Szpital Miejski w Puławach o zaistniałym zagrożeniu, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Puławach, Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Puławach oraz powiadomiono dyżurnego KWP w Lublinie.

    Powołany sztab kierował działaniami służb. Straż pożarna zajęła się neutralizacją zagrożenia, natomiast policjanci zabezpieczyli teren, drogi dojazdowe oraz informowali o mieszkańców o zagrożeniach i uczestniczyli podczas ich ewakuacji.

    Wczorajsze działania w Puławach to część ogólnopolskich ćwiczeń Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pod kryptonimem „PATROL-18”. Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie funkcjonowania wybranych elementów wchodzących w skład KSWSiA podczas działania w warunkach zagrożenia skażeniami i skażeń.

Łącznie w ćwiczeniach "PATROL-18" uczestniczy około 3000 żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz pracowników zajmujących się problematyką zarządzania kryzysowego.

Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych jest 250 podmiotów, w tym z resortów obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia, środowiska, gospodarki morskiej, rolnictwa, finansów, a także 16 wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego.

    Szkolenie z pewnością przełoży się na profesjonalne działanie w trakcie rzeczywistych zagrożeń, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

AF.

 

Powrót na górę strony