Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt dla członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy

Data publikacji 25.10.2018

Krakowscy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się praniem pieniędzy. Sprawcy zakładali w Polsce rachunki bankowe, na które wpływały z zagranicy środki pieniężne, pochodzące z przestępstw.

Przestępczy proceder ujawnili funkcjonariusze Komisariatu Policji I w Krakowie przy wsparciu policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. W  wyniku żmudnej pracy, rozpracowali mechanizm działania szajki, a kilka dni temu zatrzymali trzech „biznesmenów”.

Członkami zorganizowanej grupy przestępczej okazali się obywatele Ukrainy w wieku od 21 do 34 lat, którzy od kilku lat legalnie przebywają i pracują w Polsce. Żaden nie posiadał przeszłości kryminalnej. Prym w grupie wiódł 34-latek. To on zlecał pozostałym zakładanie w polskich placówkach finansowych rachunków, na które to z zagranicy wpływały pieniądze pochodzące z przestępstw.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu pranie pieniędzy, pochodzących z przestępstw  (art. 299 §1 KK w zw. z art.12KK w zw. z art. §1 KK).

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Zachód, sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.  

Postępowanie prowadzą policjanci Wydziału PG KMP w Krakowie. Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Krakowie/ mm)

Powrót na górę strony