Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kilka tysięcy osób pokrzywdzonych - policjanci ze Słupska rozbili grupę przestępczą wyłudzającą pożyczki

Data publikacji 25.10.2018

Słupscy policjanci specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą współpracując z funkcjonariuszami z KWP w Gdańsku oraz Prokuraturą w Słupsku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem pożyczek, praniem pieniędzy oraz licznymi oszustwami. Jak szacują funkcjonariusze, w całym kraju osób poszkodowanych może być co najmniej 3 tysiące. Oszuści działając głównie w cyberprzestrzeni wyłudzili od instytucji parabankowych ponad 1000 pożyczek na kwotę 1,7 miliona złotych. Policjanci realizując akcję równolegle zatrzymali 10 osób, mieszkańców województw pomorskiego i zachodniopomorskiego w wieku od 20 do 36 lat. Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Ponad rok temu w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku utworzona została specjalna grupa policjantów specjalizująca się w walce z oszustwami i przestępczością gospodarczą. Funkcjonariusze wpadli na trop osób wyłudzających znaczne kwoty pieniędzy z instytucji bankowych i parabankowych. Wnikliwa praca śledczych, przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Prokuratury Okręgowej ze Słupska, doprowadziła do ustalenia  sposobu działania i rozbicia grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pożyczek, praniem pieniędzy oraz licznymi oszustwami.

W poniedziałek równolegle w dwóch województwach - zachodniopomorskim i pomorskim - policjanci operacyjni z Komendy Miejskiej w Słupsku zatrzymali 10 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej w tym 35-letnią kobietę, będącą organizatorem tego procederu. W wyniku dalszych czynności policjanci w mieszkaniach zatrzymanych osób zabezpieczyli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, kilkaset kart sim, tablety oraz laptopy, które służyły do popełniania kolejnych przestępstw. Śledczy oprócz tych przedmiotów zabezpieczyli także sejfy z zawartością prawie 400 tys. złotych i kilogram złotej biżuterii.

Jak ustalili policjanci, zorganizowana grupa przestępcza istniała co najmniej dwa lata. Kierująca nią 35-letnia kobieta nakłaniała osoby do założenia firm świadczących usługi pośrednictwa przy udzielaniu pożyczek gotówkowych. Po uprzednim podrobieniu wniosków o pożyczki gotówkowe, zebraną dokumentację składano do firm brokerskich na terenie całego kraju. Oszuści działając głównie w cyberprzestrzeni w tym czasie wyłudzili od instytucji parabankowych, bądź też usiłowali wyłudzić, co najmniej 3 tysiące pożyczek gotówkowych na kwotę co najmniej 1,7 miliona złotych. Jak wstępnie szacują funkcjonariusze, w całym kraju osób poszkodowanych, banków i parabanków oraz osób fizycznych, na których dane osobowe zawierane były umowy pożyczkowe, może być co najmniej 3 tysiące.

Funkcjonariusze w trakcie realizacji sprawy udowodnili, że sprawcy chcąc ukryć pochodzenie uzyskanych brudnych pieniędzy, prali je poprzez wielokrotne transferowanie ich pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi. Ostatecznie, nie przetrzymując ich na kontach, wypłacali z bankomatów po czym zacierając ślady swojej działalności fikcyjne konta zamykali.

Wszystkie zatrzymane w poniedziałek osoby trafiły do policyjnego aresztu. Od wczoraj w prokuraturze trwają ich przesłuchania. Prokurator w blisko 90 tomach akt postępowania zebrał materiał dowodowy, na podstawie którego przedstawił łącznie prawie 1500 zarzutów, w tym ponad 1 tysiąc kierującej grupą przestępczą 35-letniej kobiecie.

Za popełnienie przestępstwa oszustwa w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 12.

(KWP w Gdańsku / mw)

 

Powrót na górę strony