Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Atestacja psów służbowych

Data publikacji 14.11.2018

Jak co roku Wydział Prewencji KWP w Łodzi organizuje zajęcia kontrolne sprawności psów przeznaczonych do działań prewencyjnych. Testom poddawane są psy patrolowe, tropiące oraz patrolowo-tropiące. Zwierzęta sprawdzane są m.in. pod kątem pracy węchowej, podejmowania tropu śladu człowieka, obrony swojego przewodnika oraz umiejętnego ataku na pozoranta.

Pies pracujący w policji musi być wyjątkowo odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Te cechy również będą weryfikowane podczas zajęć kontrolnych. Musi umieć pokonywać przeszkody oraz kontynuować pościg pomimo niesprzyjających warunków.

W tym roku testy odbyły się pomiędzy 13, a 15 listopada 2018 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi przy ulicy Pienistej. Kontroli poddano 30 psów z całego województwa łódzkiego.

W garnizonie łódzkim pracuje 60 psów policyjnych. Są to głównie psy patrolowe i patrolowo-tropiące. Posiadamy również psy specjalistyczne m.in. przeszkolone w wykrywaniu zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych, a nawet zwłok ludzkich. Najlepiej sprawdzające się w tej pracy rasy to owczarki niemieckie oraz belgijskie (malinois). Ponadto w województwie łódzkim posiadamy również  2 labradory, które specjalizują się w wyszukiwaniu substancji odurzających.

Każdy z czworonogów zanim rozpoczął służbę w policji przeszedł specjalistyczne przeszkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Na tym jednak nie kończy się ich nauka. Psy są szkolone przez cały okres swojej służby przez swoich przewodników, a ich umiejętności weryfikowane są nie tylko podczas testów ale również codziennej pracy.

Powrót na górę strony