Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

45-lat pod batutą - jubileusz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Data publikacji 16.11.2018

Jedna z trzech etatowych policyjnych orkiestr w kraju. Tworzy ją grupa 33 profesjonalnych instrumentalistów. Dla nich muzyka to pasja, którą z wielką dumą łączą z mundurem. Corocznie uczestniczą w blisko 300 przedsięwzięciach z oprawą muzyczną. Są to oficjalne policyjne uroczystości, wydarzenia państwowe, a także koncerty charytatywne oraz widowiska artystyczne i kulturalne. Dotychczas wydali dwie płyty: „Policja Świątecznie” oraz „Policja Rozrywkowo”. Ćwiczą codziennie, koncertują na terenie całej Polski i za granicą. Łączy ich zamiłowanie do muzyki. A żeby wszystko w orkiestrze „grało”, prywatnie są także zgranym zespołem współpracowników i przyjaciół, którzy zawsze mogą na siebie liczyć.

Jednak początki ich artystycznej drogi w policyjnych szeregach nie były łatwe...

Aby zostać policyjnym muzykiem, nie wystarczy odrobina talentu i chęci. By wstąpić w te artystyczne szeregi mundurowych, trzeba przejść niełatwą drogę, która nigdy nie prowadzi na skróty. Same umiejętności muzyczne, to za mało. Najpierw trzeba zostać policjantem - pozytywnie przejść całą rekrutację, następnie ukończyć szkołę policyjną, zdać egzamin i rozpocząć służbę w wyznaczonej jednostce. Jednak policyjny mundur bez odpowiednich zdolności muzycznych, nie zapewni angażu w orkiestrze. To wyzwanie dla prawdziwych pasjonatów zarówno muzyki, jak i munduru, co jest dla siebie swoistym dopełnieniem.

Początki śląskiej orkiestry sięgają jeszcze struktur katowickiego oddziału prewencji. Tam 45-lat temu IV pluton I kompanii tworzyli policjanci – muzycy, którzy swoją pasję realizowali nieetatowo. Na co dzień zabezpieczali mecze i imprezy masowe oraz patrolowali ulice śląskich miast. Swoje hobby, jakim była muzyka rozwijali po służbie lub podczas dni szkoleniowych, które przypadały średnio raz w tygodniu. Wówczas często zmęczeni chwytali za instrumenty i wspólnie ćwiczyli muzyczne aranżacje. To ich odprężało i pozwalało zapomnieć o trudach służby. Dziś jednogłośnie twierdzą, że aby doskonalić swój warsztat, każdy z nich musi ćwiczyć praktycznie codziennie, także prywatnie i w dni wolne od służby. Z czasem rola policyjnej orkiestry zaczęła być coraz poważniejsza. Mundurowi tworzyli oprawę wielu ważnych uroczystości i otrzymywali coraz więcej zaproszeń na występy, które cieszyły się dużym uznaniem słuchaczy. Wiedzieli to także przełożeni, którzy zaczęli układać grafik służb tak, aby policjanci mieli więcej czasu na ćwiczenia i występy, podnosząc swój artystyczny kunszt. Wkrótce było już oczywiste, że orkiestra przynosi Policji istotne korzyści wizerunkowe, a policyjna oprawa muzyczna w wyjątkowy sposób uświetnia każde służbowe wydarzenia. 

Od 2013 roku katowicka policyjna orkiestra jest orkiestrą etatową polskiej Policji, jedną z trzech obok Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy oraz orkiestry z Wrocławia. Policyjni muzycy nadal jednak nie zapominają, jak bardzo związani są ze swoją służbą. Choć od 5 lat na zmianę koncertują i ćwiczą, jak wszyscy policjanci uczestniczą w szkoleniach sprawnościowych, strzeleckich i w każdej chwili mogą zmienić instrumenty na środki przymusu bezpośredniego. Jak sami zaznaczają, „działalność w orkiestrze to też jest służba, tylko innego rodzaju”. Na pewno jednak wymagająca poświęceń. Koncertują często w weekendy, uczestniczą w wielogodzinnych uroczystościach dźwigając ciężkie instrumenty, występując w pełnym umundurowaniu często w deszczu lub upale. Muszą być elastyczni i zawsze dostosowywać się do scenariusza uroczystości, który w każdej chwili potrafi się zmienić. To wymaga od nich ciągłego skupienia, koncentracji i wytrzymałości. W ich służbie nigdy też nie brakowało niebezpiecznych momentów, a także chwil smutku i żalu. Chwilę, którą najbardziej boleśnie wspominają był dzień, w którym na służbie zginął ich kolega z orkiestry ś.p. podkom. Tadeusz Bartosik. 28 stycznie 2006 roku pełnił on służbę patrolową podczas Międzynarodowych Targów Katowickich. Z tej służby już nie wrócił… Zginął w katastrofie budowlanej. Najtrudniejsze dla całego zespołu było odegranie na jego pogrzebie hymnu żałobnego. Bolała świadomość, że „Tadka już nie ma i „już nigdy wspólnie z Tadeuszem nie zagrają...”

Bo choć policyjni muzycy są w różnym wieku, mają różny staż służby i doświadczenie, grają na różnych instrumentach, to łączy ich jedno – kiedy się spotykają dla każdego liczy się tylko muzyka. W tym miejscu warto podkreślić, że większość z policyjnych muzyków to absolwenci średnich i wyższych szkół muzycznych.

W repertuarze orkiestry znajdują się utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także liczne opracowania standardów muzyki rozrywkowej. W ciągu 45 lat istnienia orkiestry, muzycy dali kilka tysięcy koncertów na terenie całego kraju. Za swoją działalność artystyczną, kultywowanie tradycji Górnego Śląska oraz udział w licznych przedsięwzięciach organizowanych w naszym regionie, orkiestra została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Obecnie Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach liczy 33 policjantów – muzyków. Jej kapelmistrzem od marca 2010 roku jest asp. sztab. Waldemar Skotarski, który dba o swoich podopiecznych, a także nieustannie zabiega o wzbogacenie repertuaru orkiestry oraz o pozyskiwanie nowych artystów. Dyrygentem orkiestry jest sierż. sztab. Daniel Grodziński, tamburmajorem – sierż. sztab. Kamil Markiel, a kierownikiem artystycznym sierż. sztab. Marcin Starzec. Katowicka orkiestra postrzegana jest przez środowisko muzyczne jako orkiestra o nietypowym repertuarze.

„Nie mamy takich standardów typowo marszowych, jako klasyczna orkiestra dęta. Mamy w swoim repertuarze dużo rozrywki. Spotykamy się z mnóstwem pozytywnych opinii na temat naszej twórczości. Niewątpliwie to zasługa ludzi, którzy tworzą orkiestrę, ich pomysłów, nowatorskiego podejścia. To bardzo mnie cieszy” – mówi kapelmistrz asp. sztab. Waldemar Skotarski

Do doniosłych momentów działalności orkiestry należą: wydanie pierwszej płyty - „Policja Świątecznie” (Listopad 2011), udział we wrześniu 2012 roku na terenie Federacji Rosyjskiej w uroczystościach upamiętniających tragedię polskich policjantów II RP (Ostaszków - Twer- Miednoje) oraz wydanie drugiej płyty - „Policja Rozrywkowo”, której promocja odbyła się w listopadzie 2013 roku podczas świętowania jubileuszu 40-lecia działalności orkiestry.

Dzisiaj natomiast z okazji 45-lecia działalności artystycznej katowickiej orkiestry, odbędzie się wyjątkowy, Jubileuszowy Koncert w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncert rozpocznie się akcentem patriotycznym w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, następnie orkiestra zaprezentuje repertuar rozrywkowy polskiej sceny muzycznej. Relacja z tego wyjątkowego wydarzenia wkrótce pojawi się na naszej stronie internetowej, a na wydarzenie serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów.

Zachęcamy do przeczytania artykułu o naszej policyjnej orkiestrze, który ukazał się w wrześniowym wydaniu miesięcznika "Policja 997" autorstwa pani Elżbiety Sitek. 

 

Powrót na górę strony