Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

15-latek zatrzymany do trzech oszustw „na policjanta” trafił do schroniska na trzy miesiące

Data publikacji 19.11.2018

Dzięki szybkim i skutecznym działaniom policjantów z Woli, doszło do zatrzymania 15-latka podejrzanego o oszustwo na „policjanta”. Nieletni wpadł w momencie, kiedy przyszedł do mieszkania 78-letniej kobiety odebrać pieniądze w wysokości 20 tysięcy złotych. Jak ustalili policjanci kobieta wcześniej przekazała oszustowi 130 tysięcy złotych. Nieletni trafił do schroniska na 3 miesiące.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Z ustaleń policjantów wynikało, że do 78-letniej kobiety zatelefonował mężczyzna podający się za policjanta.  Przekonywał ją, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosił, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki. Jak wyjaśniał swojej rozmówczyni, dzięki temu policjanci będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby. Odbiór pieniędzy miał nastąpić w miejscu zamieszkania 78-latki. Kiedy kobieta pobrała 20 tysięcy złotych z banku, do akcji wkroczyli policjanci z wolskiej komendy. Funkcjonariusze od razu zorganizowali zasadzkę i czekali w umówionym miejscu na odbiór pieniędzy.  Kiedy przyszedł młody mężczyzna odebrać kopertę został zatrzymany. Nastolatek zaskoczony takim przebiegiem sytuacji rzucił się na policjantów, kopał jednego z nich oraz zniszczył szafę. Szybka reakcja funkcjonariuszy na jego zachowanie doprowadziła do obezwładnienia go.

Okazało się, że 15-latek posiadał przy sobie gotówkę w kwocie ponad 12 tysięcy zł oraz ponad 22 gramy amfetaminy. Policjanci gromadzili materiał dowodowy, który udowodnił nieletniemu dodatkowo dwa oszustwa, do których doszło kilka dni wcześniej. Wówczas pokrzywdzona przekazała mu dwukrotnie pieniądze w wysokości łącznej 130 tysięcy zł.

Policjanci z Woli zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich przekazali zebrany materiał do sądu rodzinnego i nieletnich. 15-latkowi zostały określone czyny karalne dotyczące dwóch oszustw i usiłowania oszustwa, posiadania narkotyków, uszkodzenia mienia i naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Nieletni został umieszczony w schronisku dla nieletnich na trzy miesiące.

Przypominamy!

Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

ea/ms

Powrót na górę strony