Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne zatrucie czadem

Data publikacji 20.11.2018

Radomszczańscy policjanci pod nadzorem miejscowego prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny śmierci małżeństwa. W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że para zatruła się tlenkiem węgla.

Do tego nieszczęśliwego zdarzenia doszło 20 listopada br. O godzinie 6.20 dyżurny policji otrzymał informację, że na terenie jednej z posesji w gminie Kodrąb dwoje ludzi zatruło się czadem. Na miejsce natychmiast zostały skierowane służby ratownicze. Niestety nie udało się przywrócić funkcji życiowych tym osobom. Zgodnie z decyzją prokuratora nadzorującego czynności na miejscu zdarzenia zarówno ciało 38 – letniej kobiety jak i jej o rok starszego męża zostały zabezpieczone w radomszczańskim prosektorium, celem przeprowadzenia szczegółowych badań.

Z dotychczasowych ustaleń mundurowych wynika, że para zajmowała zaadoptowane na mieszkanie pomieszczenie budynku gospodarczego znajdującego się na terenie tej posesji. Wszystko wskazuje na to, że do zatrucia tlenkiem węgla doszło ze względu na nieszczelność kuchni kaflowej, która stanowiła źródło ogrzewania tego pomieszczenia.

Policjanci i strażacy apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że obiekty budowlane, w tym domy jednorodzinne, czy inne pomieszczenia mieszkalne powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku.

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu, mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony