Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pieszy - niechroniony uczestnik ruchu drogowego

Data publikacji 20.04.2006

Piękna pogoda sprzyja spacerom. Wszystkim tym, którzy także w trakcie zbliżającego się weekendu skorzystają z tej formy spędzania wolnego czasu Policja przypomina, że piesi – tak jak kierowcy różnych pojazdów – są uczestnikami ruchu drogowego. W odróżnieniu jednak od kierowców piesi są uczestnikami "niechronionymi" o czym zbyt często zdają się zapominać.

Pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nie chroni go nic. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa etc. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

W 2005 r. około połowa wypadków drogowych z udziałem pieszych i około 56 proc. ofiar śmiertelnych, to wynik nieprawidłowego zachowania się pieszych na drodze. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieostrożne wejście na jezdnię, nieprawidłowe jej przekraczanie oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię pierwszeństwa pieszych i pojazdów. Większość pieszych przepisy zna, przynajmniej te podstawowe, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. W roku ubiegłym piesi uczestniczyli w ponad 15 tys. wypadków drogowych, co stanowi ok. 33 proc. wszystkich zdarzeń. W wypadkach tych zginęło 1.734 osoby, a 14.551 zostało rannych. Piesi byli sprawcami ponad 7 tys. wypadków, czyli prawie 15 proc. wszystkich wypadków ogółem.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo wszystkich pieszych, nie tylko tych wybierających się na spacer przypominają:

Pieszemu zabrania się:

wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych,
wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez torowisko,
przebiegania przez jezdnię i chodzenia po torowisku,
przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni.

Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje, za ich niestosowanie można zapłacić cenę najwyższą.

Powrót na górę strony