Nie daj z siebie zrobić muła
Aresztowanie 168 osób, identyfikacja 1504 mułów finansowych (financial mule) i 140 organizatorów tego procederu, to wynik czwartej europejskiej akcji European Money Mule Action (EMMA) w ramach tygodnia globalnych działań organów ścigania zajmujących się problemem prania pieniędzy. To także początek kampanii #DontBeAMule. W działaniach udział wzięło 28 państw. W Polsce akcję koordynuje Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP przy współpracy ze Związkiem Banków Polskich.
Akcja trwała trzy miesiące od września do listopada 2018. Zaangażowanych było 28 państw przy udziale Europolu, Eurojust, Europejskiej Federacji Banków oraz partnerów sektora prywatnego. W Polsce działania koordynowało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP przy współpracy ze Związkiem Banków Polskich.
W tegorocznej edycji EMMA uczestniczyły organy ścigania z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Włoch, Łotwy, Malty, Holandii, Polski, Portugali, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Australii, Mołdawii, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
W Europie i poza nią zidentyfikowano 1504 muły finansowe, co doprowadziło do aresztowania 168 osób i 140 organizatorów tego mechanizmu. Wszczęto 837 postępowań karnych, wiele z nich wciąż trwa. Ponad 300 banków, 20 stowarzyszeń bankowych (w tym Związek Banków Polskich) i innych instytucji finansowych pomogło w ujawnieniu 26.376 nielegalnych transakcji w wykorzystaniem mułów finansowych, co zapobiegło utracie 36,1 miliona euro.
Dzięki zaangażowaniu Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP oraz Związku Banków Polskich tylko w Polsce ujawnionych zostało 318 mułów finansowych, 49 organizatorów tego procederu, ujawniono ponad 1000 nielegalnych transakcji oraz zapobieżono utracie ponad 6,5 mln euro.
Takie efekty akcji to także wynik ścisłej współpracy organów ścigania z organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi banki na całym świecie. Instytucje te zobowiązały się także do podjęcia działań zwiększających świadomość klientów banków.
Dlaczego ludzie pomagają przestępcom prać pieniądze?
Muły pieniężne to osoby, które często nieświadomie, zostały zwerbowane przez organizacje przestępcze do prania pieniędzy. Przestępcom chodzi o ukrycie pochodzenia nielegalnie zdobytych pieniędzy. Osoby stające się mułami finansowymi kuszone są obietnicą łatwych pieniędzy. Mechanizm działania jest prosty: muły przesyłają skradzione pieniądze między kontami, często w różnych państwach, w imieniu innych osób i zwykle otrzymują część funduszy, które przechodzą przez ich własne konta.
Kto może zostać mułem finansowym?
Często są to osoby, które niedawno przybyły do danego kraju. Mają trudności finansowe, pozostają bezrobotne. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków, w których w nielegalnym obrocie pieniędzmi udział biorą młodzi ludzie. Przestępcze oferty kierowane są do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Jednym ze sposobów rekrutacji są ogłoszenia o ofercie pracy. Przestępcy udający przedsiębiorców oferują szybki zysk. Jedyne czego wymagają to przelew niewielkiej kwoty. Zwykle tłumaczą to koniecznością uzyskania potwierdzenia tożsamości. W ten sposób organizatorzy tego procederu uzyskują dostęp do konta osób. Często poza świadomością przez konta mułów finansowych przechodzą znaczne sumy pieniędzy.
Niestety konsekwencje dla osób, które stały się mułami finansowymi mogą być bardzo bolesne. Więzienie, a w dalszej perspektywie tzw. przestępcza przeszłość, co może negatywnie wpłynąć na pracę. Może się zdarzyć, że takie osoby nie będą mogły założyć konta bakowego. Nie będą mogły uzyskać kredytu np. na zakup mieszkania.
Kampania #DontBeAMule
#NieBądźMułem to kampania skierowana do wszystkich. Jej celem jest budowanie świadomości obywateli. Każdy może być celem ataku. Przestępcy będą szukali sposobów, by pozyskać nowe muły finansowe.
Jeżeli podejrzewasz, że możesz być wykorzystany jako muł podejmij szybkie działania. Działaj teraz, zanim będzie za późno: przestań przesyłać pieniądze i natychmiast powiadom o tym swój bank i policję.
Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ.
(EUROPOL / KGP / dm)
Film DoNotBeAMule - Czym są muły finansowe
Pobierz plik DoNotBeAMule - Czym są muły finansowe (format mp4 - rozmiar 19.34 MB)
Film DoNotBeAMule - Odwiedź stronę internetową
Pobierz plik DoNotBeAMule - Odwiedź stronę internetową (format mp4 - rozmiar 23.93 MB)
Film DoNotBeAMule - Konsekwencje bycia mułem finansowym
Pobierz plik DoNotBeAMule - Konsekwencje bycia mułem finansowym (format mp4 - rozmiar 9.47 MB)
Film DoNotBeAMule - Nie daj się złowić
Pobierz plik DoNotBeAMule - Nie daj się złowić (format mp4 - rozmiar 22.01 MB)
Film DoNotBeAMule - Pranie pieniędzy
Pobierz plik DoNotBeAMule - Pranie pieniędzy (format mp4 - rozmiar 8.4 MB)