Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Legwany, kameleony, warany ....bez dokumentów

Data publikacji 21.04.2006

Legwany, kameleony, warany, żółwie, papugi – to tylko niektóre gatunki ujawnione podczas kontroli w sklepach w powiecie grodziskim przez policjantów z Grodziska Mazowieckiego przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KSP. W trzydziestu przypadkach stwierdzno brak wymaganych dokumentów. Okazy sprzedawane były nielegalnie.

Po raz kolejny policjanci wspólnie z biegłym z Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów i Powiatowym Lekarzem Weterynarii skontrolowali miejsca, w których odbywa się handel żywym towarem. Już wcześniejsze kontrole dokonywane w sklepach zoologicznych w warszawskich centrach handlowych wyraźnie pokazały, że nie wszyscy sprzedawcy przestrzegają zapisów konwencji waszyngtońskiej CITES. Teraz przyszła kolej na powiaty.

Tym razem kontrolerzy udali się do sklepów w powiecie grodziskim. Sprawdzali, czy właściciele sprzedawanych tam okazów mają wymaganą dokumentację. Podczas wczorajszej kontroli ujawniono w trzech sklepach aż 30 okazów ptaków, gadów i ryb bez wymaganych zaświadczeń CITES. Wśród nich znalazła się Papuga Amazonka, Papuga Kozia, z ptaków: Rozella i Nierozłączki, a ponadto legwany, kameleony, warany, żółwie i jesiotry. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wartość odzyskanych zwierząt to około 13.000 zł.

Za handel takimi okazami grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Każdy powinien pamiętać o tym, że kara grozi nie tylko za ich sprzedaż. Kupowanie czy nawet posiadanie takiego zwierzątka jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony