Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z powietrza zabezpieczają COP 24

Data publikacji 07.12.2018

Od 1 grudnia w związku z zabezpieczeniem szczytu klimatycznego COP 24 nad aglomeracją śląską obowiązuje całkowity zakaz cywilnych lotów statków powietrznych. Przestrzeń powietrzną patrolują policyjne śmigłowce. Podczas jednego z powietrznych patroli policjantom towarzyszyła ekipa telewizyjna TVN 24 i redakcja Gazety Wyborczej.

Konferencja klimatyczna ONZ, która rozpoczęła się w Katowicach 3 grudnia i potrwa do 14 grudnia 2018 roku. Bierze w niej udział aż 196 delegacji państwowych. Dla służb zapewnienie bezpieczeństwa podczas tak ważnego wydarzenia jest priorytetem. Policjanci obok zabezpieczenia na lądzie, udzielają niezbędnego wsparcia z powietrza dzięki wykorzystaniu policyjnych śmigłowców. Polska Policja dysponuje 13 śmigłowcami: od prawie 50-letniego Mi-2, który wkrótce zostanie wycofany, po nowoczesne amerykańskie Black Hawki. Do zabezpieczenia szczytu klimatycznego COP 24, skierowano cztery maszyny. Dwa wyposażone w kamery termowizyjne Belle 206, transportowy Mi-8 oraz PZL Sokół. Służbę w nich pełnią mundurowi z zarządu lotnictwa polskiej policji. Piloci prowadzą między innymi loty patrolowe, wykonują zadania transportowe i udzielać będą wsparcia drużynom bojowym przy operacji antyterrorystycznej. Piloci oraz techniczny personel lotniczy, wykonujący zadania z wykorzystaniem śmigłowca, charakteryzują się bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i profesjonalizmem. Wynika ono zarówno z praktyki wojskowej, jak i cywilnej, a także szeregu szkoleń i doskonalenia zawodowego w zakresie użytkowania śmigłowca oraz stosowania nowoczesnych technologi. Niezwykle bogaty, kilkunastoletni lub dłuższy staż pracy policyjnych pilotów pozwala efektywnie i bezpiecznie eksploatować śmigłowiec. Piloci posiadają również uprawnienia do prowadzenia lotów w trudnych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w każdych warunkach terenowych.

Podczas jednego z powietrznych patroli policjantom towarzyszyła ekipa telewizyjna TVN 24 i redakcja Gazety Wyborczej. Dziennikarze mogli zobaczyć, jak policyjne helikoptery patrolują przestrzeń powietrzną aglomeracji na zamianę ze śmigłowcami wojskowymi. W trakcie zabezpieczenia COP 24 śmigłowce latają na wysokości kilkuset metrów, dzięki czemu z kabiny policjanci doskonale mogą obserwować obiekty obrad, trasy dojazdu, a także monitorować ruch na śląskich odcinkach autostrad czy też „Wiślance”. Już w sobotę policyjne helikoptery będą śledzić przebieg zorganizowanego przez ekologów „Marszu dla Klimatu”, w którym udział weźmie kilka tysięcy osób. Z kolei w przyszłym tygodniu przestrzeń powietrzną patrolować będą Black Hawki.

Powrót na górę strony