Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przejęte kontenery z papierosami z Wietnamu

Data publikacji 12.12.2018

Kolejna akcja Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku oraz pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki współpracy tych służb na teren Unii Europejskiej nie trafi ponad 21 mln nielegalnych papierosów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Według funkcjonariuszy kontrabanda miała trafić do krajów Europy Zachodniej.

Tym razem źródłem nielegalnego ładunku był Wietnam. To właśnie bezpośrednio z tego kraju na wielkich oceanicznych kontenerowcach w listopadzie przypłynęły do gdańskiego terminala kontenerowego miliony nielegalnych papierosów. Dzięki błyskawicznej reakcji służb w Gdańsku czekali już funkcjonariusze pomorskiego CBŚP oraz KAS. 

Uzyskane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Gdańsku informacje o planowanym przemycie papierosów oraz analiza ryzyka przeprowadzona przez mundurowych z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni doprowadziły do ujawnienia nielegalnych ładunków. Przemyt zdemaskowano wówczas, kiedy kontenery z wietnamską kontrabandą znajdowały się na otwartych wodach.

Pierwsze działania przeprowadzono jeszcze pod koniec listopada. Wówczas to, po uprzednim przeskanowaniu kontenera mobilnym urządzeniem RTG, skontrolowano kontener, który oficjalnie miał zawierać włókna kokosowe. Jak się okazało w środku nie było nawet śladu po zadeklarowanym towarze. Całą przestrzeń ładunkową zajmowały bowiem papierosy bez polskich znaków skarbowych. Łącznie zabezpieczono 11,2 mln sztuk papierosów, wartych blisko 7,5 mln zł.

Kolejne działania zostały przeprowadzone w grudniu, kiedy to w ręce służb wpadła następna dostawa papierosów z tego samego wietnamskiego portu. Tym razem zeskanowanie kontenera przy pomocy mobilnego urządzenia rentgenowskiego wykazało, że za tzw. "zastawką" złożoną z zup błyskawicznych ukryto kolejne 9,9 mln sztuk nielegalnych papierosów.

Funkcjonariusze szacują, że kontrabanda znaleziona w obu kontenerach mogłaby spowodować straty dla Skarbu Państwa sięgające nawet 24 mln zł. Jak wynika z dokumentacji papierosy miały trafić do dwóch różnych firm z centralnej Polski, a następnie prawdopodobnie do krajów Europy Zachodniej.

Całość towaru zabezpieczono w magazynie depozytowym Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.

Sposób działania przemytników był niemal identyczny, jak ten z maja tego roku, kiedy to funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP w Gdańsku, w tym samym porcie przechwycili 18 mln sztuk papierosów. Także wówczas w krótkim odstępie czasu przestępcy próbowali za pomocą dwóch statków przemycić duże ładunki nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Postępowania w powyższych sprawach nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

inf. IAS w Gdańsku/ij, foto CBŚP

Dwa statki i zabezpieczone dwa kontenery - CBŚP z Gdańska i Pomorska KAS wspólnie udaremniły przemyt ponad 18 mln papierosów

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 34.63 MB)

Powrót na górę strony