Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca ciężarówki niewłaściwe zabezpieczył ładunek, którego część nagle wypadła przed jadący za nim samochód

Data publikacji 13.12.2018

Samochód umożliwia szybkie i wygodne przewiezienie ładunku. Pamiętajmy jednak, że są granice, których kierowca przekroczyć nie może. Prawidłowe wykonanie załadunku i jego zabezpieczenie stanowi podstawę bezpiecznego transportu. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który spowodował zagrożenie na drodze. Z jego samochodu nagle część ładunku spadła wprost pod koła jadącego za ciężarówką innego auta, zmuszając jego kierowcę, który niczego się nie spodziewał, do nagłego, niebezpiecznego hamowania. Całą sytuację zarejestrował nieoznakowany radiowóz policjantów ruchu drogowego, a na kierowcę ciężarówki został nałożony mandat karny.

Pamiętajmy, że przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, które powinniśmy przestrzegać. Ważną i pierwszą zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością ładunek nie powinien też zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w przedstawionej powyżej sytuacji ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp).

Również, niedopuszczalny jest przewóz śmieci czy materiałów sypkich, które są nieodpowiednio zabezpieczone. Należy także pamiętać, że wszelkie urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa ładunku powinny być chronione przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Wszystkie te przepisy, zasady oraz regulacje zawarte są w dziale dot. warunków używania pojazdów w ruchu drogowym (art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Nagłe przemieszczenie się ładunku i wypadnięcie z auta może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu innych jego użytkowników. Tym razem, w zdarzeniu zarejestrowanym przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, kierowca innego auta, zmuszony do nagłego hamowania, zdołał opanować prowadzony przez niego samochód, ale w innym przypadku zaskoczony kierowca może nie mieć tyle szczęści.

Kierowca ciężarówki, za wykroczenie, które popełnił został ukarany mandatem.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.5 MB)

Powrót na górę strony