Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zarzuty i akt oskarżenia za "przekręty" przy zakupie akcji klubu piłkarskiego

Data publikacji 21.12.2018

10 lat więzienia grozi 32-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się działalność przestępczą przy zakupie w 2016 roku akcji klubu Wisła Kraków. Z tego powodu ówczesny właściciel klubu został doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 4,7 mln zł. Śledztwo prowadzone przez śledczych z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, doprowadziło do rozszerzenia listy zarzutów wobec mężczyzny, skierowanie aktu oskarżenia do sądu oraz o postawienie kolejnych oskarżeń jego wspólnikowi.

O zatrzymaniu 30-letniego wówczas Jakuba M. informowaliśmy w marcu 2017 roku. Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, po nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, już wtedy prowadzili śledztwo w sprawie oszustwa na szkodę jednej z firm, przy nabyciu akcji klubu sportowego Wisły Kraków w czerwcu i lipcu 2016 roku. Podejrzany przedłożył sfałszowaną gwarancję bankową, mającą zabezpieczyć przyszłe raty płatności oraz listy intencyjne od potencjalnych sponsorów, którzy mieli z kolei zapewnić dalsze funkcjonowanie klubu sportowego. Tym sposobem sprawca naraził ówczesnego właściciela klubu na straty sięgające 4,7 mln zł. Śledztwo w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia o przestępstwie, złożonego przez pełnomocnika pokrzywdzonej spółki.

Podczas dalszych miesięcy pracy przy sprawie, policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na rozszerzenie listy zarzutów wobec mężczyzny oraz na ustalenie jego wspólnika, któremu również przedstawiono zarzuty.

Zatrzymany w listopadzie ubiegłego roku 36-letni Przemysław Z. jest podejrzany o popełnienie wspólnie z Jakubem M. kilkunastu przestępstw. Polegały one na posługiwaniu się sfałszowanymi dokumentami, bądź składaniu nieprawdziwych oświadczeń potwierdzających zatrudnienie oraz wysokość uzyskiwanych dochodów i oszukaniu w ten sposób, bądź usiłowaniu oszustwa wielu banków, operatorów sieci telefonii komórkowej i towarzystw leasingowych. Sprawcy wyłudzili towary i pieniądze na łączną kwotę 330 tys. zł. Podobną kwotę próbowali wyłudzić. Policyjny śledczy odzyskali również 13 z 15 wyłudzonych telefonów i laptop warte aż 65 tys. zł.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała już do sądu akt oskarżenia przeciwko obu mężczyznom.

Film Zatrzymanie Jakuba M.

Opis filmu: Zatrzymanie Jakuba M.

Powrót na górę strony