Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyły policyjne patrole narciarskie w regionie jeleniogórskim

Data publikacji 07.01.2019

W Karpaczu na stokach Ski Arena oraz Kopa pojawiły się policyjne patrole narciarskie, które jednocześnie rozpoczęły działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne stoki” w kotlinie jeleniogórskiej. Policjanci przygotowali dla najmłodszych pogadanki na temat bezpieczeństwa na stokach oraz bezpiecznego spędzania czasu podczas ferii, jak również rozdawali odblaski.

Policyjne patrole narciarskie czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa na stokach już od kilku lat. W patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczy 19 funkcjonariuszy, których będzie można zobaczyć również na stokach w Karpaczu, w  Szklarskiej Porębie i na „Łysej Górze” w Dziwiszowie. Policyjne patrole będą pełnić służbę  na stokach głównie w weekendy,  w okresach świątecznych, gdy jest zwiększony ruch turystyczny, natomiast w ferie pojawią się na stokach również w dni powszednie.

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące się, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu. Pilnują także, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne.

Przypominamy, że dzieci i młodzież do lat 15 mają obowiązek jazdy na stokach narciarskich w kaskach. W przypadku lekceważenia tego obowiązku funkcjonariusze będą karać mandatem rodziców lub opiekunów, a w przypadku odmowy przyjęcia będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. Należy pamiętać jednak o tym, że nie chodzi tu o kary, ale o to, że kask ma chronić życie i zdrowie dzieci i młodzieży. Ponadto w przypadku osób nietrzeźwych, które spowodują wypadek na stoku, zarówno chodzi tu o sprawców, jak i pokrzywdzonych to towarzystwo ubezpieczeniowe z tego tytułu może odmówić wypłaty odszkodowania.

Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy. Co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku.

Podsumowując działanie patroli narciarskich w latach wcześniejszych można jednoznacznie stwierdzić, że są skuteczne. Od czasu ich działania ustały kradzieże sprzętu narciarskiego,  także kradzieże z włamaniem do samochodów co w latach ubiegłych stanowiło poważny problem.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • Ruszyły policyjne patrole narciarskie w regionie jeleniogórskim
  • Ruszyły policyjne patrole narciarskie w regionie jeleniogórskim
  • Ruszyły policyjne patrole narciarskie w regionie jeleniogórskim
  • Ruszyły policyjne patrole narciarskie w regionie jeleniogórskim
Powrót na górę strony