Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Już wkrótce premiera spektaklu profilaktycznego „Brudny Śnieg”

Data publikacji 08.01.2019

Uczniowie wrocławskich szkół podstawowych przygotowują spektakl profilaktyczny pn. „Brudny Śnieg”. Przedsięwzięcie powstaje z inicjatywy funkcjonariuszy Wydziału Prewencji i Patrolowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Współorganizatorami tego projektu są, oprócz policjantów, urzędnicy z Departamentu Edukacji oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, a także wrocławska Straż Miejska, a partnerem spektaklu Strefa Kultury Wrocław.

Zadaniem młodzieży szkolnej będzie przedstawienie na deskach sceny Impartu, różnych zdarzeń i form uzależnień, tak aby powiedzieć rówieśnikom, że można żyć inaczej i mieć pasje niebędące nałogami. To już kolejna edycja widowiska, realizowanego w ramach programu profilaktycznego „Wrocławska Bezpieczna Szkoła”. „Brudny Śnieg” to opowieść o nałogach. 60 uczniów z różnych szkół przedstawi historię ludzkich słabości – uzależnień. Temat został wybrany nieprzypadkowo. Młodzi ludzie muszą znaleźć w sobie siłę, aby oprzeć się nałogom, kuszeniu rówieśników lub wszechobecnych reklam. Uzależnienia nie kończą się bowiem wyłącznie na papierosach, alkoholu i narkotykach. Można również uzależnić się od zakupów, gier komputerowych, od Internetu i konieczności ciągłego bycia on-line. Dla niektórych kilkugodzinna rozłąka ze smartfonem to istna udręka. Trzeba potrafić powiedzieć NIE swoim słabościom, tak samo jak komuś, kto oferuje zażycie dopalaczy lub pierwszego papierosa.

Próby do spektaklu trwają od listopada. Uczniowie z czterech szkół podstawowych ćwiczyli swoje role pod okiem reżysera spektaklu Rafała Kronenbergera. Każda z grup ćwiczyła w swojej szkole. Poznają się dopiero tuż przed spektaklem i tworzone osobno części złożą się w całość opowieści o „Brudnym Śniegu”. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 60 uczniów. Zgłaszali się sami, pochodzą z różnych klas. Łączy ich to, że chcieli stworzyć swój manifest przeciwko wszelakim formom uzależnień. Do oglądania przestawienia zaproszą swoje koleżanki i kolegów ze szkół. Uczniowie chcą powiedzieć rówieśnikom, że można żyć inaczej, można mieć zamiłowania niebędące nałogami. Można żyć pełnią życia i czerpać ze swoich pasji, zamiast zatracać się w spirali uzależnień.

Sztuka zostanie wystawiona na scenie wrocławskiego Impartu już w czwartek 10 stycznia o godzinie 12:00. W skład zespołu artystycznego wchodzą: Szkoła Podstawowa Nr 67, Szkoła Podstawowa Nr 71, Szkoła Podstawowa Nr 85, Szkoła Podstawowa Nr 96. W ubiegłym roku, wrocławscy funkcjonariusze wraz z partnerami programu, przygotowali spektakl profilaktyczny pt. „Słowa Mają Czołgi”. Wówczas młodzież wypowiadała się w sprawie werbalnej przemocy, wszechobecnego hejtu, przestępstw znieważenia i zniesławienia oraz granicach wolności słowa w Internecie.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony