Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Jest akt oskarżenie wobec Ihora L.

Data publikacji 10.01.2019

Jest akt oskarżenia wobec jednego z członków międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. To efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Lublinie. Ihor L. jest oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. pranie pieniędzy w kwocie prawie 850 tysięcy Euro. Czyny zarzucone oskarżonemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Ihorowi L. obywatelowi Ukrainy.

Ihor L.  wchodził w skład międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się dokonywaniem wyłudzeń zwrotu podatku VAT oraz podejmowaniem działań mających utrudnić stwierdzenie pochodzenia nielegalnie uzyskanych pieniędzy. Oskarżony założył rachunek w banku, a następnie dokonywał przelewów środków finansowych pochodzących z czynów zabronionych, polegających na wyłudzeniu zwrotu podatku VAT.

Śledztwo  wszczęte zostało na podstawie informacji i ustaleń lubelskich policjantów, którzy zwrócili uwagę na jedno z biur rachunkowych działających w naszym województwie. Zajmowało się ono obsługą kilkunastu firm prowadzących handel m.in artykułami spożywczymi i metalami. Firmy były zarejestrowane na obcokrajowców, wszystkie posiadały tą samą, wirtualną siedzibę na terenie naszego województwa.  To, co zwróciło uwagę śledczych to bardzo duże obroty na rachunkach. Ustalenia wskazywały, iż rachunki zostały założone dla firm zarejestrowanych w Polsce na obywateli innych państw, a także na firmy mające swoje siedziby w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Estonii, Łotwie i Finlandii. By skutecznie przeciwdziałać procederowi, w grudniu 2016 roku, powołano Międzynarodowy Zespół Śledczy składający się z prokuratorów i policjantów z Polski, Szwecji, Estonii, Finlandii i Łotwy.

Śledztwo przeciwko pozostałym członkom zorganizowanej grupy przestępczej toczy się.

R.L.R.

http://lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/74835,KWP-Policjanci-i-prokuratorzy-rozbili-miedzynarodowa-zorganizowana-grupe-przeste.html?search=754482490

http://lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/84712,KWP-Kolejne-zatrzymania-czlonkow-miedzynarodowej-grupy-przestepczej-zajmujacej-s.html?search=3552356

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony