Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

41 podejrzanych na ławie oskarżonych – policjanci rozpracowali grupę przestępczą, która wyłudziła kredyty bankowe na blisko 1,5 mln złotych

Data publikacji 10.01.2019

Kilkuletnie, wielowątkowe śledztwo prowadzone przez wałbrzyskich policjantów, będzie miało swój finał w sądzie. Na ławie oskarżonych zasiądzie 41 osób. Odpowiedzą one za wyłudzenia kredytów na łączną kwotę blisko 1,5 mln złotych.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, prowadząc wielowątkowe śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu, zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie aktu oskarżenia do sądu. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Wałbrzycha i Wrocławia.

Jak wynika z zebranych materiałów, grupa wyłudziła 17 kredytów w jednym z wrocławskich banków na osoby fizyczne i firmy w łącznej wysokości ponad 1,4 mln złotych. Mimo, że grupa przestępcza była bardzo dobrze zorganizowana, to policjanci ustalili, że jej liderzy wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej i na nie zaciągali kredyty gotówkowe w kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Osoba, która zgodziła się być tzw. „słupem” otrzymywała wynagrodzenie w kwocie kilkuset złotych.

Proceder był możliwy dzięki zwerbowaniu do grupy przestępczej jednego z pracowników banku. Zatrzymanemu przez stróży prawa mężczyźnie zarzuca się przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 110 tys. złotych za nierzetelną weryfikację dokumentów przedkładanych w placówce bankowej.

Łącznie na ławie oskarżonych zasiądzie 41 osób. W toku postępowania, wobec pięciu osób tworzących grupę przestępczą były stosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Powrót na górę strony