Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali sprawców oszustwa metodą „na policjanta”

Data publikacji 11.01.2019

Mężczyźni, którzy w grudniu 2018 r. wyłudzili od mieszkanki Miechowa blisko 20 tys. zł stosując metodę oszustw „na policjanta CBŚ” wpadli w ręce stróżów prawa. Oszuści zostali zatrzymani przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Miechowie. Grozi im teraz do lat 8 więzienia.

Do zdarzenia doszło niespełna miesiąc temu, 17 grudnia 2018 roku w Miechowie. Do 67-letniej kobiety najpierw zatelefonował ktoś w sprawie doręczenia przesyłki pocztowej. Następnie oszust podszywając się pod funkcjonariusza CBŚ poinformował o rozpracowywaniu oszustów, którzy mają zamiar okraść jej dom. Fałszywy stróż prawa namówił pokrzywdzoną do przekazania oszczędności „policjantowi”, który przyjechał po odbiór gotówki. Oszust utrzymywał telefoniczną rozmowę z kobietą aż do czasu przekazania pieniędzy – to często stosowany sposób aby nie dać ofierze czasu na zastanowienie ani kontakt z bliskimi lub Policją. Tak łupem przestępców padło blisko 20 tys. zł.

9 stycznia 2019 r., po intensywnej pracy operacyjnej policjanci z wydziału kryminalnego miechowskiej policji zatrzymali mężczyznę, który odbierał od pokrzywdzonej gotówkę. Następnie 31-letni mieszkaniec Miechowa, usłyszał zarzut oszustwa. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Miechowie, 31-latek został objęty policyjnym dozorem do czasu sądowego finału tej sprawy. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.
W trakcie dalszych czynności policjanci zatrzymali także jego wspólnika, 30-letniego mężczyznę z Miechowa, któremu przedstawiony został zarzut pomocnictwa w oszustwie. Grozi mu taka sama kara.

Pamiętajmy, że najskuteczniejszą metodą walki z oszustami działającymi metodą „na policjanta” jest wysoka świadomość społeczeństwa o zagrożeniu. Stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa, możemy zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie, w żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie akcjach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy ani funkcjonariuszom, ani innej osobie!

Porozmawiajmy także z seniorami w naszych rodzinach, aby wyczulić ich na to zagrożenie. Taka rozmowa może uchronić seniora przed utratą pieniędzy, a okazją do niej mogą być zbliżające się Dzień Dziadka i Babci.

Film Policjanci zatrzymali sprawców oszustwa metodą „na policjanta”

Pobierz plik Policjanci zatrzymali sprawców oszustwa metodą „na policjanta” (format mp4 - rozmiar 18.54 MB)

Powrót na górę strony