Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia w sprawie kradzieży mienia o znacznej wartości

Data publikacji 16.01.2019

Aktem oskarżenia wobec sześciu osób zakończyła się sprawa prowadzona przez Prokuraturę Rejonową w Tychach wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Śledztwo dotyczyło kradzieży samochodowych pomp paliwa wartych kilkaset tysięcy złotych. Do rozpracowania zorganizowanej grupy sprawców doszło dzięki współpracy bieruńskich kryminalnych z policjantami z katowickiego zarządu CBŚP i wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu komendy wojewódzkiej.

Do kradzieży wysokociśnieniowych pomp paliwa do silnika diesla doszło w Bieruniu w grudniu 2017 roku. Straty, jakie powstały w wyniku tego przestępstwa zostały oszacowane na ponad 300 tys. złotych. W sprawie tej tyska prokuratura wszczęła śledztwo, które powierzyła do prowadzenia Komendzie Powiatowej Policji w Bieruniu. Mundurowi przystąpili do czynności wykrywczych, w których swój udział mieli także policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Katowicach i z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Policjanci rozpracowali grupę mężczyzn podejrzanych o popełnienie tego przestępstwa i odzyskali skradzione mienie.

Pod koniec kwietnia ubiegłego roku kryminalni zatrzymali 5 sprawców. Wszyscy usłyszeli wówczas prokuratorskie zarzuty – czterech za kradzież mienia o znacznej wartości, a jeden za paserstwo. Na wniosek śledczych i prokuratora Sąd Rejonowy w Tychach tymczasowo aresztował jednego z podejrzanych. Wobec pozostałych zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i wysokich poręczeń majątkowych.

Dalsze czynności i operacyjne ustalenia bieruńskich policjantów pozwoliły na udowodnienie podejrzanym kolejnych przestępstw. Jak się okazało, trzech z nich już w październiku 2017 roku dokonało kradzieży samochodowych pomp paliwa wartych blisko 200 tys. złotych z terenu tej samej bieruńskiej firmy, co kilka miesięcy później. Mundurowi ustalili też, że dwaj podejrzani w lutym 2018 roku dopuścili się kradzieży z włamaniem do hurtowni opon samochodowych w Gliwicach. Ich łupem padło wówczas blisko 100 sztuk opon samochodowych wartych nie mniej niż 12 tys. złotych. W sprawie został też ustalony kolejny paser, który również usłyszał prokuratorskie zarzuty.

Po kilkumiesięcznej, wnikliwej pracy kryminalnych z Bierunia, został zebrany obszerny materiał dowodowy, na podstawie którego prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom związanym z przestępczym procederem na bardzo dużą skalę. Przestępstwa jakich się dopuścili zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat.

(KWP w Katowicach / mg)

  • Policjanci zabezpieczyli skradzione wysokociśnieniowe pompy paliwa do silnika diesla
  • Policjanci zabezpieczyli skradzione wysokociśnieniowe pompy paliwa do silnika diesla
  • Policjanci zabezpieczyli skradzione wysokociśnieniowe pompy paliwa do silnika diesla

Opis filmu: Akt oskarżenia w sprawie kradzieży mienia o znacznej wartości

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.75 MB)

Powrót na górę strony