Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci korzystają z uprzywilejowania w ruchu drogowym – szybkość działania to istotny element pracy mundurowych

Data publikacji 16.01.2019

"Kobieta potrącona na przejściu" – taką informację odebrali funkcjonariusze z grudziądzkiej „drogówki” od dyżurnego jednostki. Policjanci użyli sygnałów dźwiękowych i świetlnych uprzywilejowania w ruchu, żeby szybko dotrzeć na miejsce wypadku. Funkcjonariusze pierwsi zajęli się pokrzywdzoną, która wprawdzie trafiła do szpitala, ale na szczęście nie doznała poważnych obrażeń. Kierująca - sprawczyni kolizji została ukarana mandatem i punktami karnymi.

Wczoraj (15.01.19) dyżurny komendy w Grudziądzu przyjął zgłoszenie o wypadku drogowym na ul. Ikara. Miało tam dojść do potrącenia pieszej przechodzącej przez przejście. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie skierowano policjantów z „drogówki”, którzy użyli sygnałów uprzywilejowania w ruchu, żeby szybko tam dotrzeć. Mundurowi przybyli jako pierwsi. Natychmiast zajęli się pokrzywdzoną pieszą, którą po chwili przekazali przybyłym ratownikom medycznym. Gdy kobieta znajdowała się już po fachową opieką funkcjonariusze przystąpili do wyjaśniania okoliczności i przebiegu zdarzenia.

Stróże prawa ustalili, że kierująca osobowym fordem na oznaczonym przejściu dla pieszych nie udzieliła pierwszeństwa i potrąciła przechodzącą tam kobietę. Pokrzywdzona trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń. 44–letnia kierująca była trzeźwa. Okoliczności zdarzenia pozwoliły policjantom na ukaranie jej za powyższe wykroczenie zgodnie z taryfikatorem najwyższą grzywną w drodze mandatu i max ilością punktów.

Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym nie zwalnia jego kierowcy od przestrzegania przepisów. Prowadzący pojazd musi być bardzo skupiony, szybka jazda nie może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych na drodze. Sprawność działania to nieodzowny element pracy policjantów, żeby skutecznie zatrzymywać sprawców przestępstw czy wykroczeń, którzy czasem nie chcą spotkać się z mundurowymi. Policjanci są też przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy, której nierzadko udzielają potrzebującym jako pierwsi.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.22 MB)

Powrót na górę strony