Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Numer alarmowy nie dla żartów

Data publikacji 21.01.2019

Policja oraz inne służby, które ratują życie, zawsze reagują na każde zgłoszenie. Niestety na te fałszywe także. Zaangażowanie policjantów do ,jak się często okazuje ,zupełnie niepotrzebnych zgłoszeń uniemożliwia udzielnie pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują.

19 stycznia 2019 roku dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach otrzymał informację od dyspozytora WCPR, o tym, że osoba zgłaszająca chce popełnić samobójstwo. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Na posesję dotarła także karetka pogotowia. Policjanci pod wskazanym adresem zastali dwóch rozbawionych mężczyzn, których rozpytano na okoliczność zgłoszenia. Osoby te stanowczo wyparły się faktu aby dzwoniły pod numer 112. To nieadekwatne do sytuacji zachowanie mężczyzn wzbudziło podejrzenia policjantów. Funkcjonariusze szybko skontaktowali się z dyspozytorem WCPR, aby ten wykonał połączenie na numer, z którego otrzymano zgłoszenie. W tej chwili telefon trzymany w dłoni przez jednego z mężczyzn zaczął dzwonić.
Ponadto policjanci ustali, że to nie pierwszy taki „żart” wykonany przez 23 i 26-latka – mieszkańców gminy Poddębice. Teraz o dalszym losie mężczyzn zadecyduje sąd.

Policja apeluje!!

Warto pamiętać, aby przed wybraniem numeru alarmowego zastanowić się czy sprawa, którą zgłaszamy, na pewno wymaga interwencji Policji. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, czy też niepotrzebnie angażujemy patrol Policji, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy. Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenia z art. art. 66. § 1.KW - „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.
66. § 2.KW – „Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych.

(KWP w Łodzi)

Powrót na górę strony