Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skierowani do kradzieży sklepowej dzielnicowi wyczuli gaz. Ewakuowali 40 osób i zapobiegli tragedii

Data publikacji 21.01.2019

Dzięki skrupulatności dzielnicowych ze Świebodzina podczas, z pozoru zwyczajnej, interwencji dotyczącej kradzieży sklepowej, policjanci zapobiegli tragedii. W trakcie wykonywanych czynności wyczuli gaz i ustalili miejsce jego wycieku. Ewakuowano blisko 40 osób. Mundurowi pomimo sytuacji skutecznie doprowadzili interwencję do końca odzyskując skradzione mienie i zatrzymując mężczyznę kierującego pojazdem pomimo orzeczonego zakazu sądowego.

W sobotę (19 stycznia) dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie w składzie aspirant Dariusz Sęczkowski oraz młodszy aspirant Sebastian Banasiak zostali skierowani przez dyżurnego na jedną z pozoru zwyczajnych interwencji. W jednym z marketów miało dojść do kradzieży sklepowej. Na miejscu policjanci ustalili, iż sprawca kradzieży opuścił sklep z towarem nie płacąc za niego, a po niespełna 30 minutach powrócił do sklepu i ponownie pakował towary do wózka. Aby ustalić gdzie mogą znajdować się skradzione przedmioty jeden z dzielnicowych wyszedł tylnymi drzwiami na parking w poszukiwaniu ewentualnego pojazdu sprawcy. Kiedy znalazł się na zewnątrz jego uwagę natychmiast przykuł zapach gazu. Po szybkim sprawdzeniu usłyszał dźwięk wydobywającego się gazu przy jego głównym przyłączu do budynku. Natychmiastowo poinformował Oficera Dyżurnego i na miejsce skierowano Straż Pożarną oraz Pogotowie Gazowe. Ze sklepu ewakuowano również klientów oraz obsługę (blisko 40 osób). Pogotowie gazowe na miejscu ustaliło, iż awarii uległ reduktor gazu i z niego nastąpił wyciek. Dzięki sumienności i skrupulatności policjanta udało się zapobiec ewentualnej tragedii.

Na tym jednakże nie skończyła się interwencja policjantów. Sprawca kradzieży został poinformowany, iż wobec niego zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu w związku z popełnionym wykroczeniem. Podczas powrotu do jednostki policjanci zauważyli w jednej z bocznych ulic idącego piechotą sprawcę kradzieży. Naprzeciwko w jego kierunku jechał pojazd, którego tablice rejestracyjne odpowiadały miejscowości jego zamieszkania. Wzbudziło to czujność dzielnicowych, którzy postanowili skontrolować pojazd oraz kierującego. Jak się okazało był to „strzał w dziesiątkę”. W pojeździe (jak później ustalono należącym do sprawcy kradzieży) ujawniono skradzione ze sklepu produkty, które następnie zwrócono do sklepu. Dodatkowo w wyniku kontroli ustalono, że kierujący pojazdem mężczyzna posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Jest to przestępstwo niestosowania się do wyroku sądu, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

sierżant sztabowy Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

 

Powrót na górę strony