Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust wykorzystujący popularną aplikację w rękach bytomskich policjantów

Data publikacji 21.01.2019

Bytomscy kryminalni zatrzymali 30-letniego oszusta, który dopuścił się szeregu włamań na konta bankowe, wypłacając następnie gotówkę z bankomatu bez użycia karty. Wykorzystywał przeznaczoną do tego aplikację. Sprawca usłyszał już zarzut. Na wniosek śledczych został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Zatrzymanie oszusta jest efektem pracy bytomskich kryminalnych i policjantów z Wydziału Techniki Operacyjnej KWP w Katowicach. 30-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej dopuścił się szeregu włamań na konta bankowe, wypłacając następnie gotówkę z bankomatu bez użycia karty. Sprawca posługiwał się aplikacją do jednego z wybranych banków i usługami, które to umożliwiały. Szacujemy, że oszust mógł w ten sposób wypłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Stróże prawa w jego mieszkaniu zabezpieczyli 15 komputerów stacjonarnych, w tym 5 laptopów, kilkadziesiąt telefonów komórkowych, modemów i kart sim. Sprawca wysyłał na losowo wybrane numery telefonu informacje o rzekomym przystąpieniu do wysoko płatnej prenumeraty gier online. W przypadku chęci rezygnacji, należało „kliknąć” na wskazany link, gdzie ukazywał się formularz, w którym trzeba podać swój numer telefonu oraz wybrać bank. W kolejnym kroku należało zalogować się na swoje konto bankowe. W taki sposób sprawca uzyskiwał potrzebne mu dane i wypłacał pieniądze. Oszust usłyszał już zarzut. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Apelujemy o stosowanie zasady ograniczonego zaufania do wszelkich komunikatów, które pojawiają się na skrzynce e-mailowej lub w telefonie. W takiej sytuacji zawsze należy potwierdzić autentyczność otrzymanej wiadomości. Pod żadnym pozorem nie wolno udostępniać informacji poufnych osobom postronnym, które mogą byś wykorzystane do oszustwa.

(KWP Katowice / tb)

  • Zatrzymany prowadzony przez dwóch policjantów
  • Sprzęt zabezpieczony u zatrzymanego
  • Sprzęt zabezpieczony u zatrzymanego
  • Sprzęt zabezpieczony u zatrzymanego
  • Sprzęt zabezpieczony u zatrzymanego
  • Sprzęt zabezpieczony u zatrzymanego

Film Oszust wykorzystujący popularną aplikację w rękach bytomskich policjantów

Pobierz plik Oszust wykorzystujący popularną aplikację w rękach bytomskich policjantów (format mp4 - rozmiar 7.25 MB)

Powrót na górę strony