Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Pomagać i chronić" także ratując życie

„Pomagać i chronić” - ta policyjna dewiza czasami ma bardzo konkretną formę. Przekonała się o tym mieszkanka Ustki, której życie uratował młody policjant ze Szkoły Policji w Słupsku.

Adepci policyjnego rzemiosła przez opuszczeniem murów Szkoły realizują w terenie (w ramach praktyk) swoje pierwsze służby, jeszcze pod okiem starszych służbą kolegów. W ramach zleconych przez dyżurnych jednostek działań podejmują także interwencje.

Podczas trwających właśnie praktyk, patrol ze słuchaczami został skierowany do jednego z usteckich mieszkań, gdzie ze wstępnych informacji doszło do zranienia nożem kobiety.
Po przybyciu pod wskazany adres policjanci zastali w mieszkaniu sprawcę zdarzenia i ranną kobietę. Policjanci obezwładnili agresora, a jeden z nich post. Maciej Formela przystąpił do udzielania pomocy kobiecie, która otrzymała uderzenia nożem w twarz i klatkę piersiową.

Obrażenia i upływ krwi wywołały u poszkodowanej pierwsze objawy wstrząsu hipowolemicznego. Post. Maciej Formela wykonał z dostępnych materiałów specjalistyczny opatrunek tamujący upływ krwi i jednocześnie blokujący dostawanie się poprzez ranę dodatkowego powietrza do płuc (tzw. opatrunek RCS), a także zatamował krwawienie z rany na twarzy.

Po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego stan poszkodowanej oceniono jako wprost zagrażający życiu. W ocenie członków zespołu zaopatrzenie ran wykonane przez policjanta uchroniło kobietę przed śmiercią.

Powrót na górę strony