Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE – NOŚ ODBLASKI!

Data publikacji 25.01.2019

Jeden z pieszych jak cień przenika przez ciemność. Jest niewidoczny... Drugi z odblaskami - przez jezdnię idzie pewnie. Widzisz różnicę? Kierowca widzi! Odblaskowy eksperyment pozwala zobaczyć różnicę.

Dzięki elementom odblaskowym pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze. Odblaski w wielu przypadkach ratują ludzkie zdrowie i życie. Kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 20 - 30 m. Jasna odzież sprawia, że ten dystans wzrasta, jednak zaledwie do około 50 m. Gdy pieszy poza obszarem zabudowanym znajduje się na nieoświetlonej drodze, często jest już zbyt późno na reakcję... Natomiast nawet mały, noszony prawidłowo element odblaskowy sprawia, że osobę taką widać z dużo większej odległości. Dystans ten pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia. Wczoraj wieczorem w Marianowie na DK61, w rzeczywistych warunkach drogowych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy przeprowadzili odblaskowy eksperyment. Zachęcamy do obejrzenia jego efektów. 

Tylko w 2018 roku piesi byli uczestnikami 142 wypadków drogowych. Zginęło w nich 30 pieszych, co stanowi 29,7 % wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach województwa podlaskiego. Rannych zostało 121 pieszych.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.99 MB)

Powrót na górę strony