Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi wnuczkowie w rękach prawdziwych policjantów. Warto wiedzieć z kim się rozmawia przez telefon...

Data publikacji 29.01.2019

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą „na wnuczka”. Obaj już zostali tymczasowo aresztowani.

W minionym tygodniu na terenie Sosnowca została oszukana kolejna starsza osoba. Fałszywy wnuczek wyłudził ponad 50 tysięcy złotych. Pieniądze, które mężczyzna uzyskał w ten perfidny sposób miały zostać przekazane kolejnej osobie, mieszkańcowi Radomia. Na drodze przestępców stanęli jednak policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu, którzy urządzili zasadzkę w Jędrzejowie. Podczas przekazywania gotówki na rękach obu mężczyzn zacisnęły się policyjne kajdanki. 29-latek z Warszawy oraz 20-latek z Radomia nie kryli zaskoczenia z takiego obrotu sprawy.

Podczas zatrzymania policjanci odzyskali całą wyłudzoną w Sosnowcu kwotę. Jak ustalili „kryminalni” 29-latek oszukał starsze osoby na terenie kilku miast. M.in. Warszawy, Poznania, Płocka, gdzie jego łupem padło ponad 100 tys. zł; Sochaczewa, gdzie straty to kwota rzędu 45 tys. zł, Kielc czy Mińska Mazowieckiego. Pieniądze zawsze trafiały do 20-latka z Radomia.

Podczas przeszukania mieszkania należącego do 29-latka policjanci znaleźli kilkanaście tysięcy złotych oraz funty, które pochodziły z wcześniejszych przestępstw. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również bmw i citroena, którymi poruszali się mężczyźni. Obaj zostali przewiezieni do Płocka i osadzeni w policyjnym areszcie. Mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzą policjanci z Płocka. M.in. starają się ustalić i zatrzymać pozostałych sprawców oszustw ,,na wnuczka ”.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję!

Powrót na górę strony