Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy

Data publikacji 30.01.2019

Nietrzeźwy kierowca opla insignia próbował wyjechać z przydrożnego rowu, mimo że spod komory silnika wydobywał się ogień. Dalszą jazdę uniemożliwili mu świadkowie, którzy nie wahali się zareagować. Przybyli na miejsce policjanci wyciągnęli kierującego z auta i ugasili ogień. Jak się okazało 35-latek miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

We wtorek, 29 stycznia 2019 roku, o godzinie 12.00, dyżurny policji został poinformowany, że w miejscowości Kalisko, w powiecie bełchatowskim, pali się samochód. W to miejsce natychmiast zostali skierowani mundurowi. Na miejscu zdarzenia policjanci zastali niecodzienną sytuację. Spod komory silnika opla insignia, który stał w rowie, wydobywał się ogień, a kierowca nie chciał wysiąść z auta. Policjanci z Wydziału Prewencji niezwłocznie odizolowali kierującego w bezpieczne miejsce i ugasili płonący pojazd. Świadkowie zdarzenia podali, że zauważyli jak kierujący oplem próbował wyjechać z przydrożnego rowu, mimo że spod komory silnika zaczął wydostawać się dym. Sytuacja wydała im się niepokojąca więc bez wahania zareagowali. Bezskutecznie usiłowali wyciągnąć kierowcę z auta, który nie zważając na sytuację chciał odjechać. Kiedy zorientowali się, że kierujący jest pijany, wyjęli kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając mu tym samym dalszą jazdę i niezwłocznie poinformowali policję. Ujęty przez świadków mężczyzna został zatrzymany przez mundurowych. Okazało się, że 35-letni kierujący miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mieszkaniec gminy Kamieńsk stracił już prawo jazdy i trafił do policyjnego aresztu. Za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i grzywna.

Świadkowie zdarzenia, którzy w tym przypadku tylko przejazdem gościli na naszym terenie, wykazali się wzorową obywatelską postawą i odpowiedzialnością. Dzięki ich czujności oraz szybkiej reakcji interweniujących policjantów prawdopodobnie zdarzenie to nie zakończyło się tragedią.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

(KWP w Łodzi/ mw)

Powrót na górę strony