Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Efekty programu "Bezpieczna Taksówka"

Data publikacji 24.04.2006

Dzięki informacji przekazanej za pośrednictwem kanału "Bezpieczna Taksówka" policjanci zatrzymali trzech sprawców kradzieży z włamaniem.

Dzisiejszej nocy kilka minut przed godz. 2.00 od jednego z dyspozytorów korporacji taksówkarskiej, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Lublinie otrzymał informację o tym, że na ul. Narutowicza w Lublinie ma miejsce włamanie do salonu firmowego jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej. Według przekazanej informacji w środku są trzej młodzi włamywacze. Na miejsce natychmiast skierowano policyjne radiowozy. Przed przybyciem policji włamywacze jednak zbiegli. Policjanci zaczęli przeszukiwać pobliskie ulice. Dzięki dokładnemu opisowi ich wyglądu, podanego przez taksówkarzy, będących świadkami zdarzenia, stróże prawa mieli ułatwione zadanie. Dwóch włamywaczy policjanci zatrzymali na ul. Górnej. Mężczyźni ukryli się w zawalonym pustostanie. Tam też pod papą schowali m.in. skradziony monitor komputerowy i czarną rękawiczkę. Trzeciego z włamywaczy policjanci, po krótkim pościgu, zatrzymali na boisku szkolnym na ul. Mościckiego. W trakcie pościgu mężczyzna odrzucił od siebie rękawiczkę. Zatrzymani włamywacze są mieszkańcami Lublina w wieku 18, 19 i 24 lat. W wyniku sprawdzeń okazało się, że najstarszy z nich jest poszukiwany przez policję do odbycia kary za przestępstwa zniszczenia mienia i rozboju.

Informacje o programie "Bezpieczna Taksówka"

Od początku bieżącego roku lubelska policja ma dodatkowe wsparcie. Lubelscy taksówkarze "czuwają" nad bezpieczeństwem w mieście, podobnie jak Policja i Straż Miejska. 750 samochodów z dziewięciu korporacji Radio-Taxi wyposażonych zostało w specjalny system łączności. Pomysł narodził się latem ubiegłego roku. 14 lipca 2005 roku została podpisana wstępna umowa o współpracy między Prezydentem Miasta Lublin, Komendantem Miejskim Policji, Komendantem Straży Miejskiej oraz prezesami dziewięciu korporacji Radio-Taxi. Przygotowania do wdrożenia programu "Bezpieczna Taksówka" trwały kilka miesięcy. Pod koniec 2005 roku bezpośrednią łączność z Policją mieli już dyspozytorzy z dziewięciu korporacji. Od razu widać było efekty. Tylko wciągu grudnia, dzięki pomocy kierowców udało się zatrzymać 8 sprawców przestępstw.

31 stycznia 2006 r. nadszedł czas realizacji kolejnego etapu programu, w którym udział bierze 750 taksówkarzy. Dzięki specjalnie zaprogramowanemu kanałowi sieci ratunkowej kierowcy mogą bezpośrednio zaalarmować Policję. Informacja o zagrożeniu wyświetla się na stanowisku dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Specjalne urządzenia ułatwiają też pracę dyżurnemu, każdy taki sygnał jest automatycznie nagrywany.

Na szybie każdego biorącego udział w akcji auta będzie widniała naklejka "Uwaga! Alarmowa łączność z Policją oraz Bezpieczna Taksówka". To ważna informacja dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Zdarzyć się może, że osoba potrzebująca pomocy nie będzie miała możliwości sama skontaktować się z Policją. Wystarczy, że w pobliżu będzie taksówka biorąca udział w akcji, jej kierowca natychmiast przekaże nam informację. Liczymy także, że kierowcy będą informować nas o wszystkich podejrzanych zdarzeniach, o bójkach, kradzieżach czy też leżących na ulicach osobach. Sami taksówkarze mają również świadomość jak ważne jest ich zadanie. Bandyci często uciekają na widok radiowozu, a nie mają tego odruchu, gdy widzą taksówkę.

Realizacja Programu "Bezpieczna Taksówka" stała się możliwa dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta w Lubinie. Zakupiony został sprzęt dla Policji, Straży Miejskiej oraz Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Miasto sfinansowało również pozwolenie na korzystanie z częstotliwości radiowej oraz zakup 1,5 tys. specjalnie wydrukowanych naklejek.

Powrót na górę strony