Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Interwencja monitorowana”, czyli kamery na mundurach kieleckich policjantów

Data publikacji 31.01.2019

Od ostatniego weekendu funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach otrzymali nowe wyposażenie. To przenośne kamery, montowane na mundurach, dzięki którym możliwa jest rejestracja przeprowadzanej interwencji. Aktualnie z tych urządzeń korzystają stróże prawa ze śródmiejskiego komisariatu oraz Wydziału Ruchu Drogowego. Łącznie do kieleckiej komendy trafiło już 107 takich urządzeń zakupionych przez KGP.

Od wielu lat wśród policjantów pojawiały się pozytywne opinie o możliwości wyposażenia w przenośne kamery. W bardzo wielu przypadkach funkcjonariusze uzasadniali takie potrzeby faktem, iż niejednokrotnie byli pomawiani o złe zachowanie lub nieprawidłowe przeprowadzenie czynności, wyjaśnienie czego było później utrudnione. Kilka dni temu to się jednak zmieniło, ponieważ do polskich policjantów trafiły kamery, zakupione przez Komendę Główną Policji.

W województwie świętokrzyskim, jako pierwsi takie wyposażenie otrzymali funkcjonariusze z Komisariatu Policji III w Kielcach oraz kieleckiej drogówki. Łącznie 107 kamer w codziennej służbie wspomaga stróżów prawa podczas przeprowadzania interwencji. Już po kilku dniach mundurowi pozytywnie oceniają pojawienie się takiego urządzenia.

Każde urządzenie jest przypisane do konkretnego funkcjonariusza i może pracować do kilkunastu godzin. Nagrywają zarówno obraz jak i dźwięk. Jak sami policjanci przyznają, rejestratory już w kilku przypadkach były bardzo pomocne. Zdarzyło się już, że osoba wobec której podejmowana była interwencja, wiedząc, ze wszystko jest nagrywane wyraźnie hamowała swoje niejednokrotnie agresywne zachowanie.

(KWP w Kielcach / kp)

 

  • policjant prezentuje kamerę przyczepioną do munduru
  • policjant prezentuje kamerę przyczepioną do munduru
  • policjant z kamerą przyczepioną do munduru udziela wywiadu dziennikarzom
  • policjant z kamerą przyczepioną do munduru udziela wywiadu dziennikarzom
Powrót na górę strony