Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowali wilka, który wpadł we wnyki

Data publikacji 04.02.2019

Wspólne i skoordynowane działania policjantów, przedstawiciela gminy Sławno, lekarza weterynarii oraz pracowników schroniska w Wojtyszkach, uratowały złapaną we wnyki samicę wilka. Niecodzienna i trudna interwencja miała miejsce 2 lutego 2019 roku w lesie w miejscowości Celestynów.

Zgłoszenie o schwytanym w kłusownicze wnyki zwierzęciu, opoczyńska policja otrzymała od mieszkańca gminy Sławno. Z relacji świadka wynikało, że zauważył on w lesie złapane w linki zwierzę. Wstępnie podejrzewano, że w sidła wpadł bezdomny pies, jednak kiedy na miejscu pojawili się specjaliści okazało się, że we wnykach uwięziona jest samica wilka.

Policjanci, którzy byli jako pierwsi na miejscu próbowali pomóc rannemu zwierzęciu jednak wilczyca była bardzo agresywna. Podjęto decyzję o wezwaniu na miejsce weterynarza oraz pracownika Urzędu Gminy Sławno. Okazało się, że gmina w tym zakresie współpracuje ze schroniskiem dla zwierząt w miejscowości Wojtyszki w powiecie sieradzkim. Pracownicy schroniska powiadomieni o nietypowej interwencji i potrzebie pomocy rannemu zwierzęciu przyjechali do Celestynowa.

Teren w którym była przeprowadzona akcja uwalniania wilka był bardzo trudno dostępny, wnyki, kłusownicy umiejscowili na skraju skarpy, do tego grząski teren utrudniał pracę służb. Jednak determinacja będących na miejscu osób była tak duża. Po kilku godzinach od zgłoszenia ranne zwierzę zostało uwolnione i przetransportowane specjalistycznym pojazdem do schroniska w Wojtyszkach, które jak się okazało prowadzi także azyl i rehabilitację dla dzikich zwierząt. Wilk został bezpiecznie odwieziony do azylu, gdzie już czekali na niego weterynarze gotowi do ratowania jego życia.

Policjanci pracujący na miejscu zabezpieczyli kłusownicze akcesoria jak również wszelkie możliwe ślady, okazało się, że w dwóch innych miejscach również były pozostawione wnyki kłusownicze.

Pamiętajmy, że w Polsce wilki są pod ochroną.

Opoczyńska policja prowadzi postępowanie w tej sprawie. Należy pamiętać, zgodnie z Prawem Łowieckim kłusownictwo jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

(KWP Łódź / tb)


 

Powrót na górę strony