Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt dla sprawcy gróźb i znieważenia na tle rasistowskim

Data publikacji 05.02.2019

W centrum Krakowa, 31 stycznia br. około godz. 13.00, mężczyzna napadł na parę przechodniów. Powodem ataku był ciemny kolor skóry mężczyzny. Napastnik najpierw w wulgarnych słowach próbował sprowokować swą ofiarę do kłótni, a gdy nie osiągnął swego celu, rzucił w jego kierunku puszką, a następnie wyjął nóż grożąc pozbawieniem życia. Wówczas młodzi ludzie uciekli sprawcy z pola widzenia. Jeszcze tego samego dnia agresor w podobny sposób zaczepił innego ciemnoskórego mężczyznę grożąc mu nożem i znieważając go na tle rasistowskim.

Pokrzywdzeni, (mieszkańcy Krakowa, obywatele polscy pochodzenia afrykańskiego) niezależnie od siebie zgłosili się do krakowskich komisariatów informując o tych atakach. Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Komisariatu Policji I w Krakowie. Kryminalni ustalili tożsamość sprawcy. Prowadząc poszukiwania, mundurowi m.in. rozesłali wizerunek napastnika do innych jednostek Policji. 31-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego został rozpoznany i 2 lutego zatrzymany przez policjantów w Krakowie

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza, gdzie usłyszał zarzut gróźb bezprawnych pozbawienia życia z powodu przynależności rasowej (art. 119 KK) oraz znieważenia słowami powszechnie uznanymi za obelżywe z powodu przynależności rasowej (art. 257 KK), przy czym czynów tych dopuścił się okazując rażące lekceważenie porządku publicznego (art. 57 a par. 1 KK).

3 lutego, decyzją sądu, na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Krowodrza wobec podejrzanego został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / kp)

 

Powrót na górę strony