Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nękał swoją ofiarę, teraz odpowie za stalking

Data publikacji 15.02.2019

Zarzut stalkingu usłyszał 25-letni mieszkaniec Krakowa, który uporczywie nękał swoją ofiarę. Mężczyzna został zatrzymany na lotnisku. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Od kilku miesięcy 21-letnia mieszkanka powiatu krakowskiego był nękana przez znajomego mężczyznę, m.in. poprzez wielokrotne dzwonienie (nawet po 50 razy dziennie), wysyłanie wiadomości za pośrednictwem różnych komunikatorów, nachodzenie w miejscu pracy oraz zakładanie fałszywych kont na portalu społecznościowym z wykorzystaniem jej danych osobowych. Mężczyzna kierował w stosunku do pokrzywdzonej groźby pozbawienia życia. Pewnego razu zaatakował i przytrzymując ją spowodował u niej obrażenia ciała.
Jego zachowanie stało się na tyle uporczywe i stwarzało poczucie zagrożenia dla kobiety, że w końcu zwróciła się o pomoc do policjantów, którzy wszczęli dochodzenie w tej sprawie.
Po analizie dowodów policjanci z Komisariatu Policji w Zielonkach postanowili przesłuchać stalkera. Mężczyzna, jak się okazało, przebywał wówczas za granicą. Funkcjonariusze ustalili datę powrotu stalkera do Polski i tego dnia, wspólnie z pracownikami straży granicznej, oczekiwali na jego przylot na lotnisku w Balicach. Niczego niepodejrzewający 25-latek został zatrzymany zaraz po przejściu strefy biletowo-bagażowej.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, 25-latkowi przedstawiono zarzuty stalkingu (art. 190a par. 1 i 2 kk) – za co grozi kara do 3 lat więzienia oraz spowodowania obrażeń ciała (art. 157 §. 2 kk) – za które z kolei grozi do 2 lat więzienia. Do czasu finału sądowego tej sprawy prokurator zastosował wobec sprawcy dozór policyjny oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i komunikowania się z nią w jakiejkolwiek formie.

(KWP w Krakowie / kp)

 

Powrót na górę strony